کارشناس چینی در گفتگو با مهر؛

نقش مهم ایران در احیای جاده ابریشم/ اوباما برای به نتیجه رساندن مذاکرات شجاعت نشان دهد

بین الملل ایران در جهان

رئیس دفتر روزنامه "ون حویی" چین در تهران با اشاره به اهمیت حضور ایرانی قدرتمند و با ثبات در مسیر جاده ابریشم، از این کشور به عنوان یک شریک اقتصادی مهم برای چین یاد کرد.

"زونگ جو" رئیس دفتر روزنامه "ون حویی" چین در گفتگو با خبرگزاری مهر به تشریح اظهارات اخیر رئیس جمهوری این کشور در خصوص احیای جاده ابریشم و جایگاه ایران در این طرح پرداخت.

رئیس جمهوری چین در مورد آغاز دوره جدیدی از همکاری های کشورهای آسیایی با احیای راه ابریشم سخن گفته است. نظر شما چیست؟

"شی جینپینگ" رئیس جمهوری چین طرح احیای جاده ابریشم را مطرح کرده است که می تواند همکاری های اقتصادی کشورهای آسیایی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. این جاده از چین آغاز شده و پس از عبور از آسیای مرکزی، ایران و ترکیه به اروپا می رود. همچنین ما جاده آبی ابریشم را داریم که از دریای شرقی و جنوبی چین گذشته و پس از عبور از سواحل مالزی، اقیانوس هند، خلیج فارس، دریای عمان و دریای سرخ از طریق کانال سوئز به مدیترانه منتهی می شود. این مسیر آبی جاده ابریشم نیز پتانسیل بسیار بالایی برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری بین کشورهای منطقه دارد.

به این ترتیب کشورهای آسیایی می توانند ضمن بازیابی قدرت اقتصادی خود با سرعت بیشتری رشد کرده و به رقابت با کشورهای غربی که بر تمام امور اقتصادی  مسلط شده اند، بپردازند. در این صورت آسیا و مناطقی مانند خاورمیانه به پل ارتباطی مهمی بین اقتصاد آسیا و اروپا می شود. گام نخست برای رسیدن به این هدف احیای جاده ابریشم است و در آینده می توان با ایجاد خطوط انتقال انرژی و اطلاعات بر توان و ظرفیت های آن افزود. اگر ما به دنبال توسعه و پیشرفت باشیم، باید مسیر همکاری را طی کنیم، این همان موضوعی است که مورد تاکید رئیس جمهوری چین قرار گرفته است.

ایران چه جایگاهی می تواند در این مسیر داشته باشد؟

ایران یکی از کشورهای مهمی است که در این مسیر واقع شده و می تواند نقش بارزی در توسعه ارتباطات و مناسبات کشورهای آسیایی ایفا کند. این در حالی است که بین چین و ایران تنها دو کشور افغانستان و پاکستان قرار دارد و این دو کشور فاصله بسیار کمی باهم دارند. در عین حال فاصله موجود با ایجاد راه های ارتباطی جدید نظیر احداث خطوط راه آهن تندرو از بین می رود. حضور ایرانی قدرتمند و با ثبات در مسیر جاده ابریشم برای چین بسیار حائز اهمیت است، از این رو مقامات پکن به ایران به عنوان یک شریک می نگرند. ایران همانند هند و روسیه یکی از طرف های اقتصادی مهم برای چین است.

چرا در چنین شرایطی که بخشی از مناطق آسیای غربی و خاورمیانه شاهد خشونت و درگیری های نظامی است، چنین طرحی از سوی پکن مطرح می شود؟

ایده مطرح شده بسیار روشن است. برای سال هایی طولانی تمام جهان از نظر اقتصادی و سیاسی تحت سلطه قدرت های غربی بوده است. بروز درگیری ها در منطقه نیز، این سلطه را تشدید کرده است. با این حال طی چند دهه اخیر قدرت های نوظهوری مانند چین، روسیه، برزیل، آفریقای جنوبی و دیگر کشورهای در حال توسعه به این سلطه خاتمه داده اند. آنها با ایجاد گروه بریکس و سازمان های منطقه ای و بین المللی مناسبات خود را توسعه داده اند.

این کشورها برای کارآمدتر شدن نیاز به گسترش سطح مناسبات از دو جانبه به چند جانبه دارند، مثلا ایران و چین باید از مناسبات دو جانبه فراتر رفته و همکاری های خود را با کشورهای همسایه یکدیگر توسعه دهند و از پتانسیل های موجود برای تبدیل کردن منطقه به قطب اقتصادی جهان استفاده کنند.  

منطقه آسیا و خاورمیانه برای پایان دادن به جنگ و درگیری نیاز به توسعه و رشد اقتصادی دارد. این همان دلیلی است که همکاری کشورهایی مانند ایران و چین را ضروری می کند. همچنین گسترش همکاری های منطقه ای به حل اختلافات بین کشورها می انجامد. افغانستان، پاکستان، هند و ایران با بهبود مناسبات اقتصادی می توانند به بهبود شرایط و بازگشت ثبات به منطقه کمک کنند.

ایران و چین به عنوان دو کشور دارای تمدن تاریخی و غنی چیزهایی زیادی برای ارائه به کشورهای دیگر دارند. این دو کشور دلایلی مشابهی برای توسعه و مقابله با قدرت های غربی دارند.

در حل بحران های منطقه از تحولات جمله سوریه و عراق ایران و چین چگونه می توانند با یکدیگر همکاری کنند؟

ایران و چین تفاوتی در رویکرد به تروریسم نداشته و هر دو بر لزوم مقابله با تروریسم در منطقه و جلوگیری از مداخله خارجی تاکید دارند از این رو زمینه همکاری در این خصوص وجود دارد. ایران و چین همکاری های قابل توجهی در بحران سوریه داشته اند و این همکاری ها در مورد عراق نیز ادامه دارد. در این راستا انتظار می رود رئیس جمهوری چین به همراه هیئت بلندپایه اقتصادی و سیاسی در آینده ای نزدیک به منطقه سفر کند.

با توجه به نزدیک بودن پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 آینده این مذاکرات را چگونه ارزیابی می کنید؟

کسانی که پیرامون "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا را گرفته اند دو دسته اند؛ گروهی که موافق دستیابی به توافق بوده و گروه دیگر که مخالفت می کنند و علاقمند به بی نتیجه ماندن این تلاش ها هستند. ما نمی دانیم فشار و نفوذ کدامیک از این گروه ها بیشتر از دیگری است. اما آنچه که مشخص است این است که اوباما باید شجاعت بیشتری برای ادامه این حرکت و به نتیجه رساندن آن از خود نشان دهد. آمریکا نباید فراموش کند که ایران تنها کشوری است که قادر به مقابله با تروریست های داعش است.

فکر می کنید نتیجه مذاکرات هسته ای تاثیری بر روابط ایران و چین بگذارد؟

به نظر من مناسبات ایران و چین به هیچ عامل دیگری وابسته نیست. زیرا مقامات و مردم دو کشور به خوبی یکدیگر را می شناسند. چین تنها یک شریک اقتصادی برای ایران نیست بلکه مناسبات دو کشور بر مبنای دوستی دیرینه است. از این گذشته رهبران جدید چین دیدگاه کاملا متفاوتی با اسلاف خود دارند و نقش بسیار مهمی برای ایران قائل هستند.

-------------------------

گفتگو: فریدون ناعمی