رئیس مجمع نمایندگان گیلان:

دولت از محصولات کشاورزی و باغی گیلان حمایت کند

سیاسی

رییس مجمع نمایندگان گیلان با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از محصولات کشاورزی و باغی گیلان بیان کرد: با خرید تضمینی برنج در سال جاری توانستیم این محصول را از آسیب نجات دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان محمود شکری، رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان امروز، 1 آذر در همایش حفاظت منابع طبیعی، حفظ محیط زیست و اراضی کشاورزی که با محوریت سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، با تاکید بر بهره‌مندی از منابع ملی برای ایجاد اشتغال، اظهار کرد: استان گیلان بعنوان یک استان سرسبز در کشور با فقر و بیکاری پنهان مواجه است.

وی به محرومیت گیلان از صنعت اشاره کرد و افزود: استان گیلان در دهه اول انقلاب، استانی کشاورزی تلقی شد و لذا از سرمایه‌گذاری با دلارهای 7 تومانی در بخش صنعت محروم ماند؛ جلگه محدود گیلان قابل گسترش کشاورزی نیست و در نهایت با تغییر کاربری اراضی کشاورزی با هدف ایجاد منطقه مسکونی مواجه شدیم و کشاورزی ما تحت‌الشعاع قرار گرفت.

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی عدم توجه دولت به ابریشم را عامل اصلی توقف و از بین رفتن این صنعت دانست و خاطرنشان کرد: برنج و چای گیلان نیز در صورت عدم حمایت و واردات بی‌رویه، نابود می‌شود؛ لذا خرید تضمینی این محصولات گامی در جهت حمایت از کشاورزی و قدردانی از زحمات کشاورزان است.

شکری خواستار حمایت دولت از محصولات باغی گیلان از جمله کیوی شد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان گیلان مساحت گیلان را 1 ‌میلیون و 741 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از این مساحت 1 ‌میلیون و 17 هزار هکتار از عرصه‌های ملی است؛ با توجه به جمعیت متراکم استان امکان کشاورزی بسیار محدود خواهد بود.

وی از تشکیل شورای قضایی حفاظت و تامین امنیت برای سرمایه‌گذاری خبر داد و اضافه کرد: همه جای دنیا برای حفاظت از انفال و اراضی ملی از مردم استفاده می‌کنند؛ لذا حفظ محیط زیست و منابع طبیعی نیازمند حضور مردم است.

شکری تبعیض را بزرگترین خیانت به مردم دانست و به اجرای طرح خروج دام از جنگل اشاره کرد و افزود: 99 درصد افرادی که در قالب طرح مذکور از جنگل‌ها خارج شدند زیر پوشش کمیته امداد هستند و این رقم در شهرستان تالش به 100 درصد رسیده؛ در واقع طرح خروج دام از جنگل، طرحی برای نابودی زندگی مردم بوده است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه 120 هزار هکتار از جنگل شفارود را در اختیار کارخانه چوکا و کارخانجاتی نیازمند چوب قرار دادیم، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری به‌موقع از این جنگل صورت نگرفت و بیش از 300 میلیارد تومان به بیت‌المال و اموال عمومی ضربه وارد شد.

انتهای پیام

کد N592786