تبدیل کردن کنیسه به موزه، واکنش مسئولان ترکیه به جنایات صهیونیست‌ها

فرماندار استان ادیرنه ترکیه واقع در مرز این کشور با یونان در واکنش به حملات اخیر صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی دستور داد تا یک کنیسه تاریخی در این منطقه را به موزه تبدیل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری دوغان، دورسون شاهین، فرماندار استان ادیرنه در این باره به خبرنگاران گفت: هنگامی که این راهزنان (صهیونیست‌ها) طوفان جنگ را در مسجدالاقصی به راه می‌اندازند و مسلمانان را قتل عام می‌کنند ما کنیسه‌های آن‌ها را باز سازی می‌کنیم.

دورسون شاهین گفت: من نفرت زیادی در درون خودم دارم. ما قبرهای آن‌ها را تمیز می‌کنیم و برای آنها نمایشگاه برپا می‌کنیم. کنیسه‌ای که در استان ما وجود دارد از این پس تنها به عنوان یک موزه فعالیت خواهد کرد و دیگر در آن نمایشگاهی برگزار نخواهد شد.

این کنیسه تاریخی به نام کنیسه بیوک که در سال 1907 در روستای کالیچی در استان ادیرنه احداث شد از سال 2010 تاکنون با یک بودجه 7 / 3 میلیون لیره ترکیه در حال بازسازی است.

جامعه یهودیان ترکیه از دفتر فرماندار این استان تقاضا کرده بود تا اجازه برگزاری مراسم‌های عروسی و سوگند یاد کردن یهودیان را در این کنیسه که بازسازی آن تقریبا تکمیل شده را بدهد.

اوایل ماه جاری میلادی در ورودی مسجدالاقصی درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطین روی داد و از آن پس روز به روز بر شدت تنش‌ها میان دو طرف افزوده شده است.

انتهای پیام

کد N592652