عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه:

تندروها نمی‌توانند روحانی را از مسیر اعتدال خارج کنند

حسن روحاني

یک عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفت: «تجربه یک سال و اندی حاکمیت دولت یازدهم نشان داد که می‌توان با تکیه بر بدنه کارشناسی و در فضایی غیرملتهب، هم گام‌های مثبتی در بهبود وضعیت عمومی کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی برداشت و هم با نگاهی تعاملی در پاسداشتِ منافع ملی در سطح جهانی به توفیقاتی قابل توجه دست یافت».

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی بانک که در اجلاس فصلی شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه سخن می‌گفت، در پاسخ به برخی ابهامات در زمینه فرآیند انتصابات در بدنه دولت گفت: «مشی اعتدالی آقای روحانی بر این مهم استوار است که مدیریت کارآمد کشور جز با حضور فعال کلیه احزاب، جریان‌های سیاسی، اقوام و اقلیت‌های همسو و هفکر و متعهد به برنامه‌های دولت ممکن نخواهد بود.از سوی دیگر مجموعه شرایط داخلی و بین‌المللی ایران، ضرورت استقرار فضایی آرام و بدون تنش در بدنه مدیریتی کشور را بیش از پیش ایجاب می‌کند».

وی افزود: «روح کلی حاکم بر فرآیند انتصابات منبعث از رویکرد اعتدالی دولت و درک واقع بینانه از شرایط کنونی است. البته کسانی که آرامش کنونی حاکم بر کشور را در تضاد با منافع خود می‌بینند و یا با مشی اعتدالی میانه‌ای ندارند، از حضور افراد و شخصیت‌های منتسب به جریان‌های متنوع سیاسی در دولت ناراضی هستند. چنین جریانات تندرو و افراطی که حیات خود را صرفاً در ممات طرف مقابل دیده‌اند.

جامعه ایرانی، تجربه مدیریت تندروها را دیده و خسارت‌های ناشی از آن را نیز به خوبی به یاد دارد».

وی افزود: «پیروزی دکتر روحانی در انتخابات 92 نشان‌دهنده عزم مردم برای به حاشیه راندن حاشیه‌سازان و تندروها بود. دولت و شخص رییس جمهور نیز با عملکرد خود نشان داده‌اند که بر عهد خود با مردم وفادار مانده و اجازه نخواهند داد تندورها از هر گروه و جریانی که باشند، آرامش و فضای اعتدالی حاکم بر کشور را دچار خدشه کنند».

بانک در بخشی دیگر از سخنان خود، حضور قدرتمند تشکل‌ها و احزاب سیاسی را پیش‌نیاز تحرک و نشاط سیاسی جامعه دانست و گفت: «تجربه بیش از یک دهه فعالیت حزب اعتدال و توسعه، نشان می‌دهد که بر خلاف بدبینی‌ها ساختار سیاسی کشور از ظرفیت مناسبی برای فعالیت‌های حزبی و سیاسی برخوردار است. این حزب در سخت‌ترین شرایط و ناملایمات سیاسی با در پیش گرفتن مشی اعتدالی و دوری از افراط و تفریط، ضمن حضور فعال در صحنه سیاسی کشور توانست گفتمان خود در لایه‌های مختلف اجتماعی گسترش دهد».

به گفته وی، حزب اعتدال و توسعه از فعالیت احزاب و تشکل‌های سیاسی و مدنی با دیدگاه های متنوع در چارچوب قانون حمایت می‌کند و فعالیت سیاسی ذیل احزاب و تشکل‌های قانونی را در مسدود کردن روزنه نفوذ تندروها در فضای سیاسی و اجتماعی کشور بسیار موثر می‌داند».

بانک درباره وضعیت کنونی حزب اعتدال و توسعه اظهار داشت: «از خرداد 92 فصل تازه‌ای از حیات این حزب آغاز شده است. حاکمیت گفتمان اعتدال بر بدنه اجرایی کشور، پیروزی بزرگی برای حزب اعتدال و توسعه به شمار می‌رود. طبیعی است موفقیت این دولت در عرصه‌ای مختلف، سبب می‌شود این گفتمان بیش از پیش با اقبال عمومی مواجه شده و در عمق رفتارهای اجتماعی احاد مردم نیز رسوخ کند».

وی خطاب به جوانان عضو حزب اعتدال و توسعه گفت: «ما، حزبی دولت ساخته نیستیم، بلکه با سال‌ها تلاش توانستیم نقشی موثر و کلیدی در تشکیل دولت داشته باشیم. اکنون که دولتی هم‌راستا با گفتمان ما تشکیل شده، مسئولیت اعضای حزب بسیار بیشتر از قبل است. ما نباید به حزبی دولتی تبدیل شده و استقلال، مرام‌ها، اهداف و کارکردهای حزبی خود را فراموش کنیم.

وی ادامه داد: در این مقطع کلیه اعضای حزب به‌ویژه جوانان، باید با مشارکت فعال در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی، نقد منصفانه، گوشزد کردن مشکلات و نارسایی‌ها در فضایی آرام و به دور از تنش به دولت کمک کنیم تا بهترین روش‌ها را در اعمال خدمت به مردم و توسعه کشور به کار ببندد و همزمان از فرصت موجود برای ادبیات‌سازی، کادرسازی و گسترش گفتمان اعتدال در طبقات مختلف اجتماعی در اقصی نقاط کشور استفاده کنیم».

گفتنی است در اجلاس فصلی شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه برخی دیگر از اعضای شورای مرکزی این حزب از جمله فاطمه هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشتند و سخنرانی کردند.

انتهای پیام

کد N592411