نخست‌وزیر سابق پرتغال بازداشت شد

پلیس پرتغال از بازداشت شدن نخست‌وزیر سابق این کشور به همراه سه تن دیگر برای تحقیقات درباره فرار از مالیات، فساد و پولشویی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس پرتغال امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، خوزه سوکراتس، نخست‌وزیر سابق پرتغال روز جمعه بازداشت شده و قرار است امروز درخصوص عملیات‌های مشکوک بانکی و انتقال پول به دادگاه کیفری پاسخگو باشد.

لوسا، خبرگزاری رسمی پرتغال گزارش داد، پلیس پرتغال خوزه سوکراتس را در فرودگاه لیسبون و زمانی که وی از سفر بازمی‌گشت، بازداشت کردند.

سوکراتس در اواسط دوره چهار ساله نخست‌وزیری خود در سال 2011 استعفا داد. در آن زمان بحران مالی تشدید شده بود و وی مجبور شد تا درخواست وام بین‌المللی کند و پس از آن ریاضت اقتصادی شدیدی بر پرتغال حاکم شد.

انتخاب زودهنگام آن سال منجر شد تا ائتلاف کنونی راست‌میانه بر سر کار آید و تدابیر ریاضتی نامحبوب را اعلام کند. سوکراتس پس از کناره‌گیری از قدرت، پرتغال را به مقصد پاریس ترک کرد و به تدریس در دانشگاه مشغول شد. وی در سال 2013 به یک منتقد و تفسیرگر در تلویزیون دولتی RTP تبدیل شد.

در همین حال نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب سوسیالیست چپ‌میانه‌ وی در آستانه انتخابات سراسری سال آتی پیشتاز است.

انتهای پیام

کد N592223