سبحانی‌فر:

ایجاد پیمان پولی بین ایران و روسیه به معنای جایگزینی روبل به جای دلار نیست

روسيه

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه تاکید کرد که آنچه از طرف گروه دوستی ایران به دوما و سنای روسیه پیشنهاد شده، ایجاد پیمان پولی دوجانبه یا چندجانبه است که لزوما به معنای جایگزینی روبل به جای دلار نیست.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد:‌ در سفر هیات پارلمانی ایران به روسیه پیشنهاد ما به نمایندگان و معاونین سنا و دوما و رییس کمیسیون سیاست خارجی روسیه، ایجاد پیمان پولی و کریدور مبادله کالا بین چند کشور از خلیج‌فارس و عمان تا آسیای میانه بود.

وی افزود: در واقع ما معتقدیم برای اینکه مشکلی در بحث تحریم‌ها از لحاظ مبادله پول به دلار و یورو وجود نداشته باشد می‌توان با ایجاد یک پیمان پولی دوجانبه یا چندجانبه این مشکل را حل کرد. پیمان پولی نیز تعریف خاصی دارد که بر اساس آن، مبادلات انجام می شود و این لزوما به معنای جایگزینی روبل نیست.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه طرف روسی از پیشنهاد ایران برای ایجاد پیمان پولی استقبال کرده، خاطرنشان کرد: آنها گفتند که این پیشنهاد را در کمیسیون‌ها بررسی می‌کنند و به دنبال این خواهند بود که مشکلات مبادله پول بین دو کشور حل شود.

سبحانی‌فر با اشاره به سفر رییس دومای روسیه به ایران نیز گفت: در دیدار رییس دومای روسیه با رییس مجلس و نمایندگان بحث‌هایی در زمینه بحران‌های منطقه، تروریسم، همکاری‌های بازرگانی، صنایع و کشاورزی مطرح شد و پیمان پولی نیز یکی از گزینه‌هایی است که طرف روسی نیز آن را دنبال می‌کند.

انتهای پیام

کد N592025