تلاش چین برای ساخت جزیره در منطقه دریایی مورد مناقشه

سیاسی

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، جزیره در حال ساخت بر تپه دریایی «فری کراس» در دریای‌ چین جنوبی حداقل سه هزار متر طول و ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر عرض خواهد داشت و برای عبور و مرور تانکر‌ها و انجام عملیات نظامی در سطح گسترده به‌ اندازه کافی بزرگ است.

چین در حال ساخت جزیره‌ای در دریای‌ چین جنوبی است تا آن‌ را به باند فرودگاه تبدیل کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که چین در حال ساخت جزیره‌ای روی صخره‌های دریای‌ چین جنوبی است و اندازه این جزیره‌ به اندازه‌ای است كه می‌تواند به عنوان نخستین باند فرودگاه ساحلی این کشور مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، جزیره در حال ساخت بر تپه دریایی «فری کراس» در دریای‌ چین جنوبی حداقل سه هزار متر طول و ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر عرض خواهد داشت و برای عبور و مرور تانکر‌ها و انجام عملیات نظامی در سطح گسترده به‌ اندازه کافی بزرگ است.

ساخت سازه‌های جدید در بخش‌های دریای‌ چین جنوبی که علاوه بر ماهی‌گیری، منابع غنی نفت و گاز را در خود دارد و یکی از مسیرهای مهم کشتیرانی در جهان محسوب می‌شود، می‌تواند باعث افزایش تنش‌ها با كشورهای مدعی این دریا از جمله تایوان، مالزی، فیلیپین و ویتنام شود.

مقام‌های پکن با رد هرگونه مذاکره برای کاهش مناقشه در منطقه، ‌اعلام کردند که در دریای‌ چین جنوبی هر سازه‌ای که بخواهند، خواهند ساخت.

کد N591769