توضیح الجزیره درباره دلایل تمدید حضور جان کری در وین

بین الملل ایران در جهان

شبکه خبری الجزیره مدعی است که وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته قصد ترک محل مذاکرات ایران و 1+5 را داشته اما به وجود آمدن وضعیتی خاص موجب شده که وی حضور خود در پایتخت اتریش را تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، الجزیره در گزارش خود می نویسد: توافق "محمد جواد ظریف" و "جان کری" وزیران امور خارجه ایران و آمریکا، برای ادامه حضور در وین احتمال رسیدن به توافق میان ایران و کشورهای 1+5 را افزایش داده است. 

قرار بود دیروز جمعه جان کری وین را به مقصد پاریس ترک کند، اما گفتگوهای انجام شده میان وی و ظریف سبب شد تا وزیر امور خارجه آمریکا حضور خود در وین را تمدید کند. 

خبرنگار الجزیره در این رابطه می گوید: در ابتدای شب گذشته مذاکرات سخت در حال انجام به نقطه ای رسید که مذاکره کنندگان در گذشته به این نقطه نرسیده بودند. این نقطه به حدی مهم است که طرفین نمی توانند محل مذاکرات را ترک کرده و به مکان دیگری بروند. 

هر چند در این میان "فیلیپ هاموند" وزیر خارجه انگلیس، محل مذاکرات را ترک کرده و به لندن بازگشته است، اما اعلام خبر سفر "سرگئی لاوروف" به وین نشان می دهد که مذاکرات وارد مرحله حساسی شده است. 

لاوروف پیش از آغاز مذاکرات وین اعلام کرده بود تنها در صورتی در این گفتگوها حاضر می شود که مذاکرات به مرحله ای حساس رسیده باشند. 

هاموند پیش ار ترک وین به مقصد لندن اعلام کرده بود که به نظر می رسد کشورها نیازمند تمدید دوره مذاکرات هستند، اما جان کری به شدت این موضوع را رد کرد.

برخی رسانه ها از قول جان کری اعلام می کنند که ایران و 1+5 به احتمال زیاد تا روز دوشنبه سوم آذر به توافق خواهند رسید.