کشته شدن یک سیاهپوست بی‌گناه دیگر به دست پلیس آمریکا

آمريكا,فرگوسن

یک افسر پلیس تازه‌کار نیویورک یک مرد سیاهپوست را به صورت تصادفی هدف گرفت و کشت. این در حالی است که معترضان در شهر فرگوسن همچنان منتظر حکم هیات منصفه علیه افسر پلیس سفیدی است که مایکل براون یک سیاه پوست این شهر را هدف گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، آکی گرلی 28 ساله به همراه دوستش ملیسا باتلر در طبقه هفتم منزلشان در بروکلین وارد راه پله شدند و دو افسر پلیس به نام‌های پیتر لیانگ و شان لاندا از طبقه هشتم گشت‌زنی خود را به سمت طبقه‌های اول شروع کرده بودند.

به گفته ملیسا باتلر، پیتر لیانگ بدون هشدار قبلی به سمت قفسه سینه گرلی آتش گشود و وی را کشت.

ملیسا باتلر می‌گوید: آنها خودشان را معرفی نکردند و به او شلیک کردند. به محض اینکه آکی گرلی وارد شد، پلیس سر رسید و آنها بدون معرفی خودشان شلیک کردند. این افسر پلیس نه به ما کمک کرد و نه به آمبولانس زنگ زد.

گرلی که یک پسر دو ساله دارد، به محض ورود به بیمارستان جان سپرد.

سخنگوی پلیس نیویورک اعلام کرد: واحد امور داخلی در حال بررسی این حادثه و پلیس نیز در حال جمع‌آوری گفته شاهدان است. لیانگ اابتدا در دفتر دادستانی بازجویی می‌شود و سپس به دست افسران امور داخلی.

بیل براتون، کمیسر پلیس نیویورک اعلام کرد: متاسفانه آنچه اتفاق افتاده یک تراژدی است. متوفی کاملا بی‌گناه بوده است. وی تنها قصد داشت وارد راهرو شود. وی در هیچ اقدام کیفری مشارکت نداشته است. همچنین ممکن است که تیر به صورت اتفاقی شلیک شده باشد.

چارلز بارون، عضو سابق شورای شهر نیویورک در مصاحبه با سی‌بی‌اس گفت: یک جوان 28 ساله غیرمسلح در راه‌پله هدف قرار گرفته است. دو افسر پلیس، یکی آسیایی و یکی سفیدپوست، کاملا مسلح بودند اما وی سلاح نداشته و آنها در راه پله‌ها با یکدیگر برخورد کردند و وی از ناحیه قفسه سینه هدف شلیک گلوله قرار گرفته. ما منتظریم ببینیم چه توجیهی برای این کار وجود داشته است. البته نمی‌خواهم بشنوم که راهرو تاریک بوده است. هیچ دلیلی وجود ندارد که یک جوان سیاهپوست در راه پله کشته شود.

این در حالی است که طی حادثه‌ای مشابه، جورج زیمرمن 29 ساله در روز 26 فوریه سال 2012 به سوی تریوان مارتین نوجوان سیاهپوست 17 ساله شلیک کرد که این حادثه موجب مرگ وی شد.

در پی تبرئه شدن قاتل، تظاهرات‌هایی در سراسر آمریکا برگزار شد و فعالان حقوق مدنی خواستار دخالت وزارت دادگستری و بازنگری پرونده شدند. پیشتر نیز مایکل براون نوجوان 18 ساله سیاهپوست در نهم اوت به ضرب گلوله دارن ویلسون افسر پلیس سفیدپوست فرگوسن از پای درآمد. حال این پرونده منتظر رای هیات منصفه است.

در پی مرگ این نوجوان سیاهپوستان آمریکا چندین هفته اعتراض کردند که از جمله در شهر فرگوسن ایالت میسوری بود.

انتهای پیام

کد N591670