تحویل رادارهای آمریکا به اوکراین/ تلاشهای دیپلماتیک واشنگتن برای آغاز مجدد توافق صلح

بین الملل اروپا

تحویل سه دستگاه رادار سبک ضد مین آمریکا به اوکراین و تلاشهای دیپلماتیک واشنگتن برای آغاز مجدد توافق صلح میان کی یف و مسکو از جمله تحولات اوکراین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانوستی، " استیو اورن" سخنگوی رسمی پنتاگون با اشاره به تحویل سه دستگاه رادار سبک ضد مین به اوکراین با هدف حمایت از ارتش این کشور گفت از این رادارها برای کشف و جدا سازی سریع مین‌ های کار گذاشته شده مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تحویل سه دستگاه رادار سبک ضد مین به اوکراین در راستای تصمیم واشنگتن برای اجرای برنامه 118 میلیون دلاری ارائه کمک‌ های نظامی و تجهیزاتی به ارتش اوکراین است.

خبر دیگر اینکه "جف راتکه" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا شانس اوکراین برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی را منوط به تصمیم خود ملت این کشور دانست.

در همین رابطه جو بایدن معاون اوباما با هدف انجام تلاشهای دیپلماتیک برای آغاز مجدد توافق صلح امضا شده میان اوکراین، روسیه و جدایی طلبان طرفدار روسیه به اوکراین سفر کرد که این سفر در سالروز تصمیم دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین برای کنار گذاشتن معاهده تجاری با اتحادیه اروپا در برابر روابط نزدیک تر با روسیه بود.

جو بایدن پس از دیدار با "پترو پوروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین ضمن غیر قابل قبول خواندن رفتارهای روسیه خواستار پایبندی مسکو به معاهده صلح ماه سپتامبر و همچنین خروج نیروهایش  از این کشور شد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا ضمن محکوم کردن الحاق کریمه به روسیه و حمایت از جدایی طلبان بر لزوم حمایت واشنگتن از اوکراین دموکراتیک و اصلاح طلب تاکید کرد.