رئیس سابق بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

نگرانی غرب از برنامه هسته‌ای ایران ساختگی است

سیاست خارجی

بسیار امیدوارم که آنها بتوانند به توافقی دست یابند که مسئله هسته‌ای ایران را حل کند. به نظر من تا کنون مشکلات اساسی حل شده است. اما به نظر من در طول سالها و با طرح اقدام که سال گذشته اتخاذ شد، آنها تمام این مسیر را پا به پای هم آمده اند. به ویژه اینکه آنها قبول کرده اند ایران حق دارد برنامه هسته ای برای تولید انرژی داشته باشد.

رئیس سابق بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد:‌ نگرانی غرب از برنامه هسته‌ای ایران ساختگی است و شاید هدف جلوگیری از قویتر شدن ایران از نظر اقتصادی باشد.

به گزارش ایلنا و به نقل از شبکه تلویزیونی راشاتودی، هانس بلیکس گفت:‌ من برخی وقت‌ها فکر می‌کنم مسئله تسلیحات کشتارجمعی مسئله‌ای ساختگی است. ما درباره عراق دیدیم که چگونه دولت بوش دائما می گفت که مشکل بزرگ تسلیحات هسته‌ای عراق است در حالی که هیچ سلاح اتمی وجود نداشت. در واقع آنها این مسئله را ساخته بودند تا عده ای را علیه رژیم عراق پشت خود بسیج کنند. در اینجا نیز ما دوباره شاهدیم که از احتمال اینکه ایران بخواهد سلاح اتمی بسازد صحبت می شود. شاید هدف اصلی پشت این قضیه مسئله هسته‌ای نباشد و هدف جلوگیری از قویتر شدن ایران از نظر اقتصادی باشد.

بلیکس در گفت‌وگو با این شبکه در پاسخ به این سؤال که آیا امکان دستیابی به توافق جامع هسته ای پیش از ضرب‌الاجل بیست و چهارم نوامبر وجود دارد گفت: من بسیار امیدوارم که آنها بتوانند به توافقی دست یابند که مسئله هسته‌ای ایران را حل کند. به نظر من تا کنون مشکلات اساسی حل شده است. اما به نظر من در طول سالها و با طرح اقدام که سال گذشته اتخاذ شد، آنها تمام این مسیر را پا به پای هم آمده اند. به ویژه اینکه آنها قبول کرده اند ایران حق دارد برنامه هسته ای برای تولید انرژی داشته باشد. در واقع آنها قبول کرده اند که ایران نفت خود را بفروشد و برای تولید برق از انرژی هسته ای استفاده کند و این همان کاری است که ابوظبی انجام می دهد و به همین علت دارد نیروگاه هسته ای می سازد و اکنون با توافق بزرگ ایران با روسیه برای احداث نیروگاههای هسته ای بیشتر در بوشهر و تحویل سوخت از جانب روسیه برای این نیروگاه‌ها، عنصر جدیدی وارد صحنه شده است و این عنصر به نظر من مثبت و مطلوب است.

بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر، وی افزود:‌ ایرانی ها می گویند که لازم است خودکفا باشند، زیرا از زمانی که در ایران انقلاب شد، تحویل فناوری هسته ای و سوخت هسته ای به ایران از طرف غربیها متوقف شد. بنابراین ایرانیها هم می گویند ما نمی توانیم روی هیچ کسی حساب کنیم و به کسی وابسته باشیم، مجبوریم این صنعت و سوخت را خودمان تولید کنیم. آنها افتخار می کنند که در انجام این کار موفق بوده اند. در هر حال ایرانیها بسیار افتخار می کنند که این دستاوردها را داشته اند و آن را بخشی از غرور ملی خود می دانند و بعید است به آسانی از این برنامه عقب نشینی کنند. آنها نمی خواهند غرور خود را زیر پا بگذارند.

کد N591362