هشدار وزیر دارایی سابق روسیه نسبت به محافظه‌کاری و پوپولیسم

وزیر دارایی پیشین روسیه با هشدار به ولادیمیر پوتین نسبت به "محافظه کاری بیش از حد" که موجب محدودیت در اقتصاد و آزادی سیاسی می‌شود، گفت: سیاست‌های پوپولیستی، روسیه را تضعیف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌الکسی کودرین، از اقتصاددانان لیبرال و متحد دیرین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است سال‌ها زمان لازم است تا سرمایه‌گذاران بین‌المللی به بازگشت به روسیه ترغیب شوند و به روبل اعتماد کنند.

کودرین در یادداشتی برای روزنامه اقتصادی ودوموستی نوشت: اگر رئیس جمهور تنها به رویکردهای پوپولیستی تکیه کند، این کشور همچنان ضعیف می‌شود و فرصت‌های رشد اقتصادی را از دست می‌دهد.

وی افزود: لازم است که از محافظه کاری بیش از حد خودداری شود چرا که این اقدام آزادی فردی و اقتصادی را محدود می‌کند و مانعی بر سر راه توسعه است.

کودرین یکی از چهره‌های محبوب سرمایه‌گذاران خارجی است و در سپتامبر سال 2012 پس از انتقاد از هزینه‌های نظامی از سمت وزارت دارایی کنار گذاشته شد.

الکسی کودرین سال‌ها با پوتین کار کرده و همواره سیاست‌های اقتصادی یکی از دغدغه‌های وی بوده است.

وزیر دارایی پیشین روسیه همچنان فردی است که می‌تواند بر خلاف سایرین علنا از مقام‌های کرملین انتقاد کند.

کودرین همچنین درباره تحریم‌های غرب که دسترسی غرب را به برخی از شرکت‌های بزرگ روسیه محدود کرده است، گفت: این تحریم‌ها به همان اندازه که به روبل (واحد پول روسیه) لطمه زده، موجب سقوط بهای نفت در جهان نیز شده است. ارزش روبل از آغاز سال جاری میلادی در مقایسه با دلار 30 درصد کاهش داشته است.

کودرین افزود: تحریم‌های رسمی و غیر رسمی تاثیرات مخربی بر اقتصاد روسیه گذاشته است.

بازگرداندن فرصت‌های سابق که از جمله شامل سرمایه‌گذاری خارجی و اعتماد دوباره به روبل می‌شود، بین هفت تا 10 سال زمان نیاز دارد.

وی همچنین از درخواست شرکت‌های انرژی برای دریافت کمک مالی از دولت انتقاد کرد. "روس‌نفت" یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت روسیه است و بیش از 48 میلیارد دلار از دولت روسیه تقاضای پول کرده است.

انتهای پیام

کد N591335