وزیر کشور تاکید کرد

ضرورت توجه به فرهنگ بسیج برای ساخت تمدن نوین اسلامی

وزارت كشور

وزیر کشور گفت: اگر به دنبال ساختن تمدن اسلامی هستیم باید بسیجی وار عمل کنیم و از طریق الگوهای اسلامی - ایرانی به این هدف دست یابیم.

به گزارش خبرنگار سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش نقش خانواده در تحقق تمدن اسلامی که امروز در مجتمع فرهنگی غدیر برگزار شد، با بیان مطالب بالا اظهار کرد: لازم است در حوزه عملکردی خود ایمان و باور داشته باشیم. اگر هر مسئله‌ای به باور و ایمان تبدیل شود انجام آن راحت تر خواهد بود و باید به این نکته توجه داشته باشیم که ایمان و باور در چارچوب باورهای توحیدی ماست. نمونه بارز این مسئله را در دوران انقلاب اسلامی شاهد بودیم. تشکیل حکومت اسلامی جزو باورها و ایمان حضرت امام (ره) بود.

وی اضافه کرد: در دهه 40 که حضرت امام (ره) به طور رسمی وارد مبارزه با رژیم طاغوت شدند کسی تشکیل حکومت اسلامی را باور نمی‌کرد. افرادی که قصد کمک داشتند به دنبال تشکیل ساختارهای مرسوم بودند. به عنوان نمونه روشنفکران در صدد مدد گرفتن از غرب در قالب اهداف و ارتباط سازمانی و تئوری‌های مبارزاتی بودند، از سوی دیگر افرادی که در حوزه شرق بودند در صدد دستیابی به سازماندهی و تشکیلات از نوع شرقی آن مانند مارکسیسم و کمونیسم بودند. افراد داخل کشور نیز در چارچوب شرایط داخلی، ایده پردازی می‌کردند و به دنبال مبارزه مسلحانه بودند.

وزیر کشور افزود: حضرت امام (ره) مبارزه خود را در حوزه اعتقادی، اخلاقی و اندیشه‌ای تعریف کرد، این در حالی بود که ایران با افتخار ژاندرام آمریکا در منطقه و از حمایت‌های این کشور در مقابل رژیم شوروی برخوردار بود.

وی با بیان اینکه ایمان و باور پایه تشکیل انقلاب اسلامی و پیروزی آن محسوب می‌شود، اظهارکرد:‌ روش مبارزه حضرت امام (ره) منحصر به فرد و برپایه اندیشه الهی و تکیه واقعی بر مردم بود. ما اگر به دنبال ساخت تمدن اسلامی هستیم باید از شیوه بنیانگذار انقلاب تبعیت کنیم و نه از ارزشها و دیدگاه‌های غربی.

رحمانی فضلی اضافه کرد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی موضوعات زیادی مطرح بود که لازم است دفاع را عمومی و مردمی کنیم و مقابل تهدیدهای ضد انقلاب مقاومت کنیم.

پیشنهادات زیادی مطرح می‌شد که از جمله آنها تشکیل میلیشیا و تقویت نیروهای نظامی بود و کسی دنبال الگوی بسیج نبود ولی امام (ره) فرمان تشکیل بسیج 20 میلیونی را دادند که پس از 36 سال هم بسیج تنها در حوزه مقاومت فعال نیست بلکه در حوزه‌های علمی، اندیشه‌ای، تخصصی، فناوری و فرهنگی و سایر حوزه‌های فکری و اندیشه‌ای نیز فعالیت می‌کند.

وی تاکید کرد: بسیج فصل حق و باطل، درستی و نادرستی و یک میزان محسوب می‌شود؛ چرا که نسبت حق و باطل را مشخص می‌کند. بسیج نسبت ما با انقلاب، احکام الهی، نزدیکی به ولایت و اطاعت از آن را معلوم می‌کند. علاوه بر آن بسیج ذکر است چرا که ما را به یاد خدا، انقلاب، امام و شهدا می‌اندازد.

ادامه دارد...

کد N591292