آسانژ هر چقدر بخواهد می‌تواند در سفارت اکوادور در لندن بماند

اکوادور برای هر زمان که لازم باشد پناهندگی سیاسی موسس ویکی لیکس را تضمین کرد؛ اقدامی که یک روز پس از رد درخواست وی علیه حکم پیگرد دولت سوئد برای دستگیری‌اش صورت گرفت.

اکوادور برای هر زمان که لازم باشد پناهندگی سیاسی موسس ویکی لیکس را تضمین کرد؛ اقدامی که یک روز پس از رد درخواست وی علیه حکم پیگرد دولت سوئد برای دستگیری‌اش صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جولیان آسانژ، موسس وب سایت افشاگر ویکی لیکس که به مدت دو سال است در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته تا از استرداد به سوئد در امان بماند برای پاسخگویی به پاره‌ای از سوالات درباره جرایم مربوط به تجاوز جنسی از جانب دولت استکهلم تحت پیگرد قرار دارد. روز پنج شنبه درخواست آسانژ برای لغو این حکم پیگرد از جانب دولت سوئد رد شد.

وزارت امور خارجه اکوادور در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت کیتو (اکوادور) بار دیگر تاکید دارد که پناهندگی به آسانژ اعتبار دارد و دولت اکوادور برای حمایت از آسانژ هر زمان که لازم باشد او را در سفارت پذیراست تا آنکه به مکان امنی برود.

دادستان‌های سوئدی به دنبال آسانژ هستند تا از وی درباره اتهامات مبنی بر تجاوز و سوء استفاده جنسی علیه دو زن 30 ساله در سال 2010 سوالاتی بپرسند، اتهاماتی که وی آن را رد می‌کند.

موسس ویکی لیکس از دادستان‌های سوئدی خواسته بود تا برای بازجویی از وی به لندن سفر کنند یا از طریق ویدئو کنفرانس از وی سوالاتی بپرسند اما این درخواست رد شد.

وزارت امور خارجه اکوادور همچنین اعلام کرد: دولت کیتو به پیشنهادش به دولت سوئد از جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در لندن یا استفاده از ویدئو کنفرانس همچنان تاکید دارد.

آسانژ بیم آن را دارد که استردادش به سوئد باعث می‌شود تا وی را به آمریکا انتقال دهند؛ کشوری که وی به اتهام انتشار اسناد محرمانه نظامی و دیپلماتیک دولت واشنگتن با دادگاه مواجه خواهد شد.

در سال 2010، ویکی لیکس 250 هزار سند دیپلماتیک آمریکایی و 500 هزار سند محرمانه نظامی را منتشر کرد که تمام این اسناد مربوط به جنگ آمریکا در عراق و در افغانستان بود.

انتهای پیام

کد N591247