دهقانی در مجمع عمومی سازمان ملل:

جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی امن و با ثبات در همسایگی خود است

سیاست سیاست خارجی

سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی امن و در حال پیشرفت در همسایگی خود است و از هرگونه تلاش برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان دریغ نخواهد کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد - نیویورک امروز طی سخنرانی در نشست مجمع عمومی این سازمان پیرامون بررسی وضعیت افغانستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی امن و در حال پیشرفت در همسایگی خود است  و از آنجائیکه وجود امنیت در افغانستان بطور مستقیم و غیرمستقیم امنیت منطقه و کشورم را تحت تاثیر قرار میدهد، جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان دریغ نخواهد کرد.

دهقانی ضمن ستایش از حضور مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور، علیرغم تهدیدات گروههای افراطی و تروریست علیه مردم، از تشکیل دولت وحدت ملی استقبال کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کلیه گرایشات سیاسی در افغانستان را به همکاری در چارچوب قانون اساسی افغانستان و با هدف تقویت حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی و وحدت ملی این کشور و در جهت رسیدن به آینده ای همراه با آرامش و پیشرفت دعوت می نماید. وی دولت جدید افغانستان را نماینده خواست حقیقی مردم این کشور دانست و افزود شایسته است جامعه بین المللی نهایت احترام و حمایت از این دولت را به جای آورد. 

سفیر کشورمان در ارتباط با موضوع مهم ترتیبات امنیتی افزود: لازم است هرگونه اقدامی برای حمایت از آموزش، تجهیز، تامین اعتبار و ارتقاء شرایط نیروهای امنیت ملی افغانستان پس از سال 2014   با مشورت و موافقت دولت افغانستان صورت پذیرد. این نکته مهم در قطعنامه مجمع عمومی در مورد افغانستان که امروز به تصویب رسید مورد تاکید قرار گرفته است که این امر نشان دهنده پایبندی قوی جامعه بین المللی به رعایت احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان باشد.

  دهقانی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت خود از افغانستان ادامه داده و طی سه دهه گذشته نیز میزبانی 3 میلیون افغانی را عهده دار بوده است. آنان در حال حاضر از امکانات آموزش عمومی و آموزش عالی، خدمات درمانی و تامین اجتماعی در ایران بهره مند می باشند بطوری که تنها در سال جاری بیش از 320 هزار نفر دانش آموز و بیش از 7 هزار نفر دانشجو از امکانات آموزشی جمهوری اسلامی ایران برخوردار شده اند. جمهوری اسلامی ایران همچنان به همکاریهای دو جانبه خود با افغانستان بویژه در موضوعات امنیتی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، طرحهای توسعه ای و همکاریهای اقتصادی در امور زیربنایی و کشاورزی علاوه بر یافتن راه حلی پایدار برای آوارگان افغانی ادامه خواهد داد.

  سفیر و نماینده کشورمان همچنین ضمن اشاره به تلاشهای صورت گرفته در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، نگرانی اصولی جمهوری اسلامی ایران از گزارشهای مربوط به دو برابر شدن کشت خشخاش از سال 2012 تاکنون را اعلام نمود و گفت: این امر تهدیدی علیه منطقه و فراتر از آن بوده که می بایست توسط جامعه جهانی مورد توجه جدی قرار گیرد.

 دهقانی مراتب حمایت ایران از سازمان ملل متحد در تلاشهایش در ارائه کمک های توسعه ای و همچنین در امر بازسازی افغانستان از طریق ترتیبات منطقه ای کارآمد با پرداختن به موضوعاتی از قبیل امنیت مرزی، مهاجرت، بازگشت آوارگان و اقدامات مربوط به مبارزه با قاچاق مواد مخدر را اعلام نمود. وی در همین ارتباط افزود لازم است نقش هیئت ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در قالب طرحهای توسعه ای افغانستان در سال جاری تقویت شود زیرا مسئولیت این سازمان در افغانستان بواسطه چالشهای متعدد و چند وجهی پیش رو در حال افزایش است .