رند تحلیل کرد:

افغانستان؛ از برگزاری انتخابات تا خروج نظامیان ناتو

بین الملل آسیای غربی

یک موسسه تحقیقاتی غربی در گزارشی به ارزیابی تحولات افغانستان از زمان برگزاری انتخابات تا خروج نظامیان ناتو از این کشور پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه رند در گزارشی تحت عنوان "افغانستان پس از آمریکا: ثبات شکننده" نوشت: سه سال پیش، حدود 100 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند، اما در ابتدای سال جاری این تعداد به نصف کاهش یافت و تا پایان سال جاری نیز تا 90 درصد کمتر می شود و تنها 10 هزار نظامی آمریکایی در این کشور باقی خواهند ماند که هیچ کدام از آنها عملیات نظامی در این کشور انجام نمی دهند.

در این سالها شمار نیروهای امنیتی افغانستان و همچنین قابلیت های آنها افزایش یافته است. همزمان با عقب نشینی نیروهای آمریکایی و ناتو، سربازان و پلیس افغانستان این شکاف را پر کرده و به دستاوردهایی قابل توجه در این زمینه دست یافتند.

اوایل سال جاری افغانستان شاهد برگزاری پنجمین انتخابات ملی بود. حضور مردم پای صندوق های رای حتی در مناطقی که طالبان در آنجا از نفوذ بالایی برخوردار بودند، گسترده بود که نتیجه این مشارکت یک پیروزی برای ارتش و پلیس افغانستان و شکست برای شبه نظامیان بود.

با نزدیک شدن به سال میلادی جدید، طالبان بر حملات گسترده خود افزوده و در این عملیات ها افراد بسیاری شرکت می کنند که این عملیات در حقیقت آزمونی برای نیروهای امنیتی افغانستان است که در میدان نبرد تنها بوده و خود به تنهایی باید این حملات را دفع کنند.

بیشتر افغان ها در مقایسه با مردم سوریه یا عراق در امنیت نسبی به سر می برند. در 13 سال گذشته میلیون ها پناهنده به افغانستان بازگشته و از این کشور فرار نکرده اند. اقتصاد افغانستان نیز رشد چهار برابری را تجربه کرده است.

شمار افراد تحصیلکرده در افغانستان دو برابر شده است. شاید افغانستان همچنان درگیر نبرد بوده اما میزان طول عمر در این کشور به میزان 20 سال افزایش یافته است. از سوی دیگر با وجود تداوم جنگ، بیشتر افغان ها سالم تر از مردم دیگر کشورها بوده و از زندگی خود راضی هستند.

با وجود این نیروهای دولت افغانستان متحمل هزینه های بیشتری مخصوصا در سال گذشته شده اند و انتظار می رود که این روند تا سال آتی نیز ادامه یابد و افراد بسیاری در میدان نبرد جان خود را از دست دهند اما احتمال می رود که نتیجه این نبرد، تداوم بن بست کنونی باشد و به نظر نمی رسد که دورنمای روشنی برای این بن بست بتوان در نظر گرفت.

آمریکا، دولت افغانستان و طالبان از سال 2011 تاکنون درگیر مذاکرات غیرمستقیم درباره فرآیند صلح در این کشور بودند. طالبان خواهان مذاکره با دولت آمریکا نه مقامات افغان هستند و ایالات متحده نیز اعلام کرده است که خواهان مذاکره درباره سرنوشت افغانستان بدون مشارکت دولت این کشور نیست. به نظر می رسد که نیروهای امنیتی در نهایت از این بن بست با تحقق صلح در افغانستان خارج شوند اما عوامل متعددی وجود دارد که می تواند این تصور را خراب کند.

احتمال می رود که کنگره کمک های ضروری را برای حضور نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد قطع کند. از سوی دیگر شاید دولت وحدت ملی در کابل به جناح های مختلف تجزیه شود که منجر به ایجاد شکاف در ارتش و پلیس افغانستان شود. بنابراین دولت باراک اوباما و جان کری وزیر خارجه آمریکا باید با مدیریت جدید در کابل همکاری کرده و طرحی را برای برقراری صلح در این کشور ارائه کنند که طالبان در نهایت مخالفت آن نخواهند بود.