کیانوش‌راد: جناح‌های سیاسی از تصمیم نهایی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حمایت کنند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو بنیاد باران با اشاره به این که فواید حل مناقشه هسته‌ای فراتر از اختصاص به این یا آن جناح سیاسی است، اظهار کرد:‌ فواید حل پرونده هسته‌ای در وهله اول برای مردم و سرزمین ما خواهد بود.

محمد کیانوش‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که بدون تردید تصمیم‌گیری نهایی در مورد مذاکرات هسته‌ای بدون در نظر گرفتن نظرات نهادهای تعیین کننده در حوزه سیاست خارجی نخواهد بود، اظهار کرد: بی‌شک با توجه به تمامی جوانب امر این مذاکرات تاکنون به این مرحله رسیده است.

وی در ادامه افزود: به اعتقاد من حل هر چه سریعتر مناقشه هسته‌ای برای طرفین مذاکره‌کننده مفید است و ایران نیز می‌تواند با ایجاد یک ثبات در عرصه‌ی سیاست خارجی و با ایجاد تعامل در جنبه‌های اقتصادی راه توسعه خود را هموارتر کند. عرصه سیاست خصوصا سیاست خارجی برآیندی از محیط داخلی سیاسی و امکانات، مقدورات و محدودیت‌ها در عالم واقعی است. بدین ترتیب تصمیمی که در موضوع سیاست هسته‌ای اتخاذ می‌شود باید با توجه به مجموعه چنین مولفه‌هایی و در زمان خاص خود که هم اکنون است، دیده شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه خاطر نشان کرد:‌ متاسفانه بعضا در داخل کشور مسائل حساس و استراتژیک چنان جنبه‌ی حیثیتی یا شکلی از تابو به خود می‌گیرد که بیان هر گونه حرف موافق یا مخالف آن می‌تواند مشکل‌زا باشد اما نظام همواره با تصمیم خود برای حل مناقشات موجود راه را برای تقویت نظام با تاکتیک‌های جدید هموار کرده است.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: نباید انتظار داشت یا این انتظار را در میان مردم دامن زد که همه مسائل اقتصادی با رفع تحریم‌ها مرتفع خواهد شد. اما بدون تردید نمی‌توان به اثر حل مناقشه هسته‌ای در بهبود بخشی از روابط اقتصادی در سطح خارجی و نیز تحرک اقتصادی بیشتر در داخل را نادیده گرفت. به همین دلیل همه جناح‌های سیاسی ضمن طرح دیدگاه‌های مختلف باید از تصمیم نهایی تیم مذاکره کننده حمایت کنند تا زمینه شکوفایی بیشتر در کشور فراهم شود.

کیانوش‌راد همچنین با بیان اینکه هر جنگی روزی به پایان می‌رسد و هر اختلافی ابدی و لایتغیر نیست، اظهار کرد: مساله‌ی اساسی آن است که جمهوری اسلامی در بهینه‌ترین شرایط بتواند تصمیم مقتضی را اتخاذ کند. تردیدی نیست که 1+5 به صورت قاطع به دنبال منافع خود هستند و سعی می‌کنند حداکثر بهره سیاسی را از نتیجه مذاکرات برای خود در نظر بگیرند اما این مساله به این معنا نیست که جمهوری اسلامی به صورت یک بازنده مورد ارزیابی قرار بگیرد. جمهوری اسلامی می‌تواند با توجه به مجموعه مولفه‌هایی که گفته شد تصمیمی را اتخاذ کند که به نفع نظام و کشور باشد.

وی در پایان افزود: حتی در صورت عدم توافق نهایی در 3 آذر ماه هیچ راهی خصوصا برای جمهوری اسلامی ایران مناسب‌تر از پیگیری سیاسی حل این مسئله سیاسی نخواهد بود. در واقع مهمترین موفقیت دولت در زمینه سیاست خارجی این است که دولت توانسته از انحراف مسئله از سازوکار سیاسی به سازوکار غیرسیاسی ممانعت به عمل آورد.

انتهای پیام
کد N589928