نشست معاونان وزیر خارجه ایران با ۱+۵

سیاست خارجی

نشست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با همتایان اروپایی خود در گروه ۵+۱شامگاه پنجشنبه در هتل کوبورگ وین آغاز شد.

نشست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با همتایان اروپایی خود در گروه ۵+۱شامگاه پنجشنبه در هتل کوبورگ وین آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از واحد مرکزی خبر، پیش از این نشست سه جانبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 5+1 و ویلیام برنز دیپلمات ارشد امریکایی در هتل کوبورگ وین برگزار شد. 

دهمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1از روز سه شنبه با دیدار ظریف واشتون در محل نمایندگی دائم ایران در وین آغاز شد. سپس دیدارهای دوجانبه و چند جانبه در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و کشورهای عضو گروه 5+1در وین برگزار شد. همچنین نشست در سطح کارشناسی نیز همزمان جریان دارد.

پایان نشست ظریف، اشتون، برنز

در ادامه گفتگوهای هسته ای ایران و اعضای ۱+۵؛ نشست سه جانبه ظریف، اشتون و برنز در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

نشست سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون مسوول هماهنگ کننده 5+1و ویلیام برنز دیپلمات ارشد امریکایی پس از یک ساعت و نیم پایان یافت.

این نخستین دور از دیدار سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون مسوول هماهنگ کننده 1+5 و ویلیام برنز، دیپلمات ارشد آمریکایی در این دور از مذاکرات وین بود.

کری: توافق؛ اما نه هر توافقی

شبکه تلویزیونی الحدث گزارش داد: جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود در پاریس گفت: ما می خواهیم با ایران به توافق برسیم، اما نه به هر توافقی.

وی پس از اظهارات فابیوس گفت: اظهارات من در واقع نسخه انگلیسی اظهارات لوران فابیوس است که پیش از این در این کنفرانس خبری گفته شد و این به خاطر هم نظر بودن ما است.

فابیوس: برنامه هسته ای صلح آمیز؛ ‌حق ایران

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی لوران فابیوس وزیر ارجه فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با جان کری همتای آمریکایی خود در پاریس گفت: ما امیدواریم در موضوع هسته ای با ایران به توافق برسیم زیرا ایران حق داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز را دارد.

وی گفت:‌ امیدواریم به توافق دست یابیم اما باید گفت اختلاف نظرهای مهمی وجود دارد و ما امیدواریم این اختلافات کاهش یابد.

امروز و در آغاز سومین روز مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در اتریش، نخستین دیدار دو جانبه بین معاونان وزیران امور خارجه ایران و روسیه درر هتل کوبورگ وین برگزار شد.

نشست دوجانبه ایران با روسیه نیز که ساعت 10صبح به وقت محلی در هتل کوبورگ وین آغاز شد، پس از یک ساعت و نیم پایان یافت. در این نشست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه حضور داشتند.

همچنین همزمان نشست کارشناسی ایران و گروه کشورهای 1+5 به ریاست حمید بعیدی نژاد آغاز شد که این نشست هم پایان یافت.

در این حال شبکه المیادین گزارش داد: جان کری وزیر خارجه آمریکا امشب برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران به وین سفر می کند.

کد N589820