سفیر کشورمان در سازمان ملل:

مبارزه با تروریسم نه با حرف و شعار بلکه با اقدام عملی میسر است

سیاست سیاست خارجی

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد گفت: مبارزه با تروریست‌ها نیازمند عمل است و نه صرفا حرف و شعار.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد طی سخنانی در نشست بحث آزاد شورای امنیت سازمان ملل به نمایندگی از جنبش عدم تعهد در خصوص همکاری های بین المللی در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری خشونت آمیز ضمن تشریح مواضع جنبش عدم تعهد برای اعضای شورای امنیت، آمادگی این جنبش را برای تشریک مساعی و دادن مشورت به این شورا در خصوص محتوای قطعنامه مبارزه با تروریسم اعلام کرد و از موضع ملی ضمن برشمردن خطر تروریستهای تکفیری داعش برای کل منطقه تاکیدکرد که مبارزه با این تروریستها نیازمند عمل است و نه صرفا حرف و شعار.

وی ضمن انتقاد از کشورهایی که تنها به شعار علیه داعش اکتفا می‌کنند و در جلوگیری از کمک رسانی به این گروه اهتمام لازم را به خرج نمی دهند، برخی اقدامات کشورمان در مبارزه با این گروه تروریستی را مورد اشاره قرار داد.

دهقانی به عنوان رئیس عدم تعهد اظهار داشت: عدم تعهد کلیه اشکال تروریسم را بشدت محکوم می‌کند و از همه دولت‌ها می‌خواهد که از هرگونه کمک سیاسی، مالی، معنوی که به تقویت این پدیده شوم می انجامد خودداری کنند.

وی در عین حال گفت: هرگونه  تهدید اعضای جنبش به بهانه مقابله با تروریسم، سوءاستفاده از قوانین پناهندگی، خطر پناه دادن به تروریستها در برخی کشورها و جلوگیری از استرداد آنها، خلاف روح همکاری بین دولتها برای مقابله تروریسم و همچنین مغایر با مفاد حقوق بین الملل است.

نماینده کشورمان همچنین اظهار داشت: جنبش عدم تعهد نگرانی عمیق خود نسبت به تهدید حاد و فزاینده فعلی در جهان توسط تروریستهای مسلح خارجی که با سفر  به کشورهای مختلف و یا با تغییر ملیت های خود و با هدف ارتکاب، طراحی، زمینه سازی و یا مشارکت در اقدامات تروریستی صورت می پذیرد اعلام کرده  و افزود که این تروریستها با شرکت در دوره های آموزشی و همچنین تعلیم دوره های تروریستی به دیگران برای بکارگیری آنان در درگیری‌های مسلحانه بر علیه امنیت کشورها و افراد اقدام می کنند.

وی ضمن تاکید بر انجام تعهدات بین المللی کشورها در این خصوص، بار دیگر اهمیت ظرفیت سازی سازمان ملل متحد و مساعدت این سازمان به کشورها برای ظرفیت سازی در چارچوب اختیارات سازمان ملل بویژه در کشورهای روبرو با این معضل را خاطر نشان کرد و افزود: البته هرگونه کمک باید با درخواست کشورها صورت پذیرد.