وزیر بهداشت:

شاهد ارتقای شاخص‌ها در حوزه سلامت هستیم

دولت

در بسته بهداشت همچنین به حاشیه نشینان شهرها که عمدتاً از خدمات بهداشتی محروم هستند توجه شده و امیدواریم در یکسال آینده سطح سلامت و بهداشت در این مناطق ارتقاء یابد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهتمام دولت تدبیر و امید و شخص رییس جمهوری به ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه گفت: در این دولت به دلیل برخورداری از انگیزه الهی و انسانی انتظار می رود بخش سلامت به سطح عالی ارتقاء پیدا کند و این کار نیازمند همکاری و همیاری مسئولانه همه دستگاه ها است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر سید حسن هاشمی چهارشنبه شب در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید با ارایه گزارش و آماری از شاخص های حوزه سلامت در آغاز به کار دولت یازدهم و ارتقای این شاخص ها، اظهار داشت: در حالی که شاخص هزینه مستقیم از جیب مردم بالا بود و سالانه 700 هزار نفر به واسطه هزینه درمان زیر خطر فقر می رفتند و 8.5 تا 10 میلیون نفر حاشیه نشین به اطراف کلان شهر ها اضافه شده بود، بواسطه تأکید رییس جمهوری و اقدامات انجام شده شاهد ارتقای شاخص ها در این بخش ها و در حوزه سلامت هستیم.

وی خاطر نشان کرد:طرح تحول سلامت 3 هفته بعد از برعهده گرفتن وزارت بهداشت آغاز شد و 9 بسته برای بخش درمان در نظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بیمه کردن همه ایرانی ها به گونه ای که 7 میلیون و 300 هزار نفر برای این منظور ثبت نام کردند و تاکنون 65 درصد آنها دفترچه دریافت کرده اند، کاهش پرداختی مردم که 37 درصد بوده و امروز به 8 درصد کاهش پیدا کرده است، افزایش دسترسی به اقلام دارویی، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت سرپایی و رایگان شدن زایمان طبیعی از جمله محورهای نه گانه بسته درمان است.

هاشمی خاطر نشان کرد: امروز 575 بیمارستان کشور مشمول طرح نوسازی شده و در این راستا 65 درصد پیشرفت داشته ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برای برنامه ملی تحول بهداشت در سال 93 جمعاً 6برنامه در قالب 8 پروژه تعریف شده است، گفت: تا پایان سال، 2 هزار خانه بهداشت در مناطق محروم احداث می شود و خرید ملزومات تأمین 5 میلیون واکسن جدید و نیز تهیه اقلام دارویی و تأمین پزشک عمومی و کارشناس مامایی از جمله برنامه های است که مورد توجه قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در بسته بهداشت همچنین به حاشیه نشینان شهرها که عمدتاً از خدمات بهداشتی محروم هستند توجه شده و امیدواریم در یکسال آینده سطح سلامت و بهداشت در این مناطق ارتقاء یابد.

هاشمی همچنین بازنگری ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: 2 هزار خدمت در بخش پزشکی وجود داشت که تعرفه نداشته است و این بعضاً فضای ناسالمی ایجاد کرده بود که به اخلاق پزشکی و رشته های پزشکی آسیب می زد و در وزارت بهداشت تلاش داریم این موضوع اصلاح شود و با اقداماتی که تاکنون شده است، شاهد بهبود شرایط هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در طی 6 سال قبل از دولت یازدهم نرخ خدمات پزشکی ثابت بود در حالی که تورم در این سال ها به شدت افزایش داشت و این موضوع حقوق پزشکان را نیز تضییع کرده بود که این روند هم در حال اصلاح است.

هاشمی تقویت تعامل بین بخشی در بهبود هر چه بیشتر شاخص های سلامت را مورد تأکید قرار داد و گفت: موضوع سلامت بدون همکاری و همیاری تمامی دستگاه ها بطور کامل موفق نیست و در دنیا چنین است که 20 درصد حوزه سلامت به عهده وزارت بهداشت و 80 درصد بین بخشی است و این میزان با توجه به انگیزه های بالای دولت تدبیر و امید در لزوم توجه به بخش سلامت باید ارتقاء بیشتری پیدا کند.

وی تصریح کرد: برای موفقیت در عرصه سلامت باید مشارکت هدفمند و آگاهانه مردم را در کنار همکاری مسئولانه وزارتخانه ها و سازمان های مربوطه مورد توجه قرار داد و وزارت بهداشت در این راستا تاکنون 8 تفاهمنامه بین وزارتخانه ها و سازمان های مختلف به امضاء رسانده است.

کد N588946