همکاری صلیب سرخ و آژانس امداد و کار سازمان ملل برای کمک به پناهندگان فلسطینی

بین الملل خاورمیانه و آفریقای شمالی

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی توافقنامه‌ای را برای رساندن کمک‌های زمستانی به پناهندگان فلسطینی ساکن در سردترین مناطق لبنان امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیروت، پناهندگان فلسطینی که از سوریه به لبنان وارد می‌شوند در شمال دره‌ بقاع با زمستان سختی روبرو هستند چرا که اعضای خانواده آنان امکانات چندانی برای بقای خود در اختیار ندارند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) و آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی در خاورنزدیک (UNRWA) در لبنان توافقنامه‌ای را به امضا رساندند که بر مبنای آن کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تضمین می‌کند کمک‌های زمستانی این سازمان به دست پناهندگان فلسطینی ساکن در سردترین مناطق لبنان برسد. این اولین توافق از نوع خود است که بین دو سازمان به انعقاد می‌رسد.

"فابرتیزیو کاربونی" رئیس دفتر نمایندگی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در لبنان گفت: حدود دو هزار خانواده‌ فلسطینی در شرایط بسیار سخت زندگی می‌کنند، اغلب در پناهگاه‌های بدون تجهیزات اولیه و بدون هرگونه عایق‌بندی. دسترسی محدود این افراد به خدمات عمومی و بازار کار آنان را به شدت به کمک‌های خارجی و خانواده‌های میزبان وابسته کرده است. بنابراین کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تصمیم گرفت تا با انعقاد یک توافقنامه‌‌ خاص با آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد، رساندن کمک‌های ضروری به پناهندگان آسیب‌پذیر در منطقه بقاع و دیگر مناطق بالاتر از 500 متری سطح دریا را تضمین نماید.

"هلی اوزیکیلا" قائم‌مقام مدیر دفتر آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد در لبنان، از ادامه‌ همکاری بین کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد استقبال و بر اهمیت این توافقنامه تأکید کرد، چرا که پیرو آن دریافت کمک‌های اضطراری در طول ماه‌های فصل سرما توسط پناهندگان فلسطینی آمده از سوریه تضمین می‌شود.

بر این اساس کمک‌های زمستانه به شکل نقدی خواهد بود که انتظار می‌رود برای سوخت گرمایشی مصرف شود و مبلغی که یکجا داده خواهد شد و پناهندگان فلسطینی حق خواهند داشت بر اساس نیاز خود هزینه نمایند. مبلغ نقدی از طریق کارت‌های بانکی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد که تا 5 ماه اعتبار دارند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ از 1967 در لبنان حضور داشته و در آنجا نسبت به مشکلات ناشی از درگیری‌های گذشته واکنش نشان داده است. این سازمان در ضمن به پناهندگان سوری کمک و از عملیات امدادی خود در سوریه که طبق رسالت بشردوستانه‌ بی‌طرفی و بی‌غرضی انجام می‌شوند، حمایت کرده است.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد هم یکی از ارکان سازمان ملل است که در سال 1949 توسط مجمع عمومی بنیان نهاده شد و وظیفه‌ آن کمک‌رسانی به و حمایت از جمعیتی تقریبا 5 میلیونی از پناهندگان ثبت‌نام‌شده‌ فلسطینی‌ است.