وزیر بهداشت، درمان و آموزش در جمع خبرنگاران؛

در مورد پروتزهای بی‌کیفیت چیزی نشنیده‌ام / آب تهران سالم است

وزیر بهداشت

صادرات داروی ما نسبت به آنچه که مورد انتظار است بسیار ناچیز بوده و اصلا رضایت بخش نیست برای همین ما به تولید کنندگان اصرار داریم که در بازارهای بین المللی حضور داشته باشند و برای آنها مشوق هایی را نیز دیده‌ایم و معتقدیم ارتقای داروی داخلی تنها با حضور در بازارهای بین المللی امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا سید حسن قاضی زاده هاشمی در پایان جلسه امروز هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته کتاب در مورد اخبار مربوط به آلودگی آب تهران گفت: خوشبختانه در این خصوص مشکلی وجود ندارد البته روزهایی که سطح آب سدها کاهش پیدا کرده بود در تعدادی از چاهها میزان نیترات بیش از حد مجاز بود که به آنها تذکر داده شد و آنطور که معاون بهداشت اعلام کرده این خبر مربوط به دو ماه پیش است و هم اکنون آب شهر تهران سالم است.

وی در مورد آمار تخلفات مربوط به دریافتهای غیر مجاز برخی پزشکان گفت: جا دارد از جامعه پزشکی تشکر کنیم که همکاری خوبی را با سازمان نظام پزشکی داشتند از زمان اجرای این طرح مجموعه گزارشاتی که در زمینه عدم رعایت تعرفه بوده 82 مورد را نشان می دهد که در طول بیش از یک هفته گذشته در سراسر کشور مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: از سوی دیگر ارزش گذاری نسبی خدمات باید بازبینی شود من ضمن تشکر از جامعه پزشکی امیدوارم همانطور که جامعه پزشکی در گذشته خدمتگزار مردم بوده با پالایش خود برای اولین بار در سایر گروهها نیز تاثیر گذار باشد.

قاضی زاده هاشمی در مورد تاثیر پارازیت ها بر سلامت مردم گفت: مستندات علمی وجود ندارد که بخواهیم بگوییم پارازیت باعث افزایش سرطان می شود یا خیر مسلما پارازیت از هر نوع آن، خوب نیست. اما در خصوص چگونگی آن نیاز به مطالعات طولانی مدت وجود دارد و هم اکنون نمی توان به شکل واضح در خصوص آن اظهار نظر کرد.

وی با رد نظریه سونامی سرطان در کشور گفت: این بحث کاملا اشتباه است آخرین آمار ما از مراکز بین المللی در طول سالها نشان می دهد که وضعیت سرطان در کشور نسبتا ثابت بوده ورو به افزایش نیست اگر چه افزایش سرطان در هر کشوری نشان از وضعیت وخیم بهداشت نیست گاهی با ارتقای سطح بهداشت و افزایش طول عمر سرطان در افراد مسن زیاد می شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه آمار سرطان در کشور ما 5 یا 6 برابر کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکا است گفت: این آمار بین کشورهای منطقه نیز کمتر است اما ما در حال رفتن به همان مسیری هستیم که این کشورها رفته اند و اگر پیشگیری نکنیم سالهای بعد با مشکلات این کشورها مواجه خواهیم شد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به مشکلاتی که در راستای جراحی‌های زیبایی برای برخی از بیماران ایجاد می‌شود گفت: ما مراکزی داریم که به شکل فوق تخصصی برای جراحی پلاستیک نیرو تربیت می‌کند وزارت بهداشت برای همه خدمات از جمله زیبایی تعرفه‌ها را اعلام کرد و همه موظف به رعایت آن هستند.

وی با اشاره به اینکه هیچ دارویی و جراحی بدون عارضه نیست گفت: در مورد پروتزهای بی‌کیفیت نیز بنده چیزی نشنیده‌ام که در طول طرح تحول سلامت پروتزی از مسیر قانونی وارد کشور شود و کیفیت نامناسبی داشته باشد.

وزیر بهداشت درمورد آلودگی هواو اقدامات وزارت بهداشت در خصوص بیماران مربوط به این مشکل گفت: آلودگی هوا در این فصل موضوعی تکراری است و مشکل عمده دراین رابطه عدم یکپارچگی مدیریت کلان شهر تهران است و دستگاه‌های مختلف این موضوع را به گردن دیگری می‌اندازند.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: ما به این بیماران نیز موظف هستیم مانند سایر بیماران خدمات بدهیم. اول باید خود مردم بحث تردد با وسایل نقلیه و موارد دیگر را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه در بخش داروهای نوترکیب حرکت خوبی آغاز شده است گفت: صادرات داروی ما نسبت به آنچه که مورد انتظار است بسیار ناچیز بوده و اصلا رضایت بخش نیست برای همین ما به تولید کنندگان اصرار داریم که در بازارهای بین المللی حضور داشته باشند و برای آنها مشوق هایی را نیز دیده‌ایم و معتقدیم ارتقای داروی داخلی تنها با حضور در بازارهای بین المللی امکان پذیر است.

وزیر بهداشت در مورد بودجه بحث سلامت در سال 94 گفت: یکی از اولویت های دولت حوزه سلامت است روز گذشته ما در خدمت آقای نوبخت بودیم و این اطمینان برای ما حاصل شد نه تنها امسال بلکه در سال‌های بعد و در هر شرایطی طرح‌هایمان ادامه پیدا نمی‌کند.

قاضی‌زاده‌هاشمی با تشکر از رئیس‌جمهور و نمایندگانی که در حال تصویب مقررات دائمی بودجه هستند، گفت: این مقررات می‌تواند برای دو‌ دهه خیال همه را راحت کند.

وی در مورد طرح واکسیناسیون کودکان گفت: این واکسیناسیون از دو ماهگی شروع می شود و در آینده ای نزدیک کاملا در کشور تولید خواهد شد خوشحالیم که پس از ده سال واکسن جدیدی به 9 واکسن قبلی اضافه شد و امیدواریم هر سال بتوانیم یک واکسن برای ایمنی فرزندان ایرانی تولید کنیم.

کد N588347