واکنش افخم به تصویب قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم نشست 69 مجمع عمومی

سیاست خارجی

از نظر ما تلاش‌های برخی دولت‌های غربی برای تصویب چنین قطعنامه بی‌اصالتی در شرایط حاضر منطقه که بحران اصلی آن جنایات رژیم صهیونیستی و تروریسم و افراط‌گرایی سازمان‌یافته است، بیشتر اصرار بر یک سیاست نادرست و از کار افتاده و در جهت اعمال فشار بر کشورهای مستقل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محكوم کرد.

به گزارش ایلنا، مرضیه افخم در واکنش به تصویب قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم نشست 69 مجمع عمومی تاکید کرد: متاسفانه طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی به پیشگامی کانادا بر اساس روال چند سال گذشته و بدون در نظر گرفتن واقعیات موجود و با اغراض سیاسی تهیه و تصویب شده است.

وی با اشاره به آراء قطعنامه اخیر در مقایسه با سال قبل گفت: در این دوره تعداد بیشتری از کشورها با قطعنامه سیاسی و گزینشی كشور کانادا مخالفت كرده‌اند و نشان از این دارد كه دیدگاه‌ها و شرایط واقعی پیشرفت‌های حقوق‌بشری جمهوری اسلامی ایران طی یكسال گذشته را مد نظر قرار داده‌اند.

افخم با انتقاد از استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل از سوی شماری از کشورهای غربی گفت: مایه تاسف است كه سازوكارها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد مورد سوءاستفاده کشورهای غربی قرار گرفته و تداوم دارد و به همین جهت جمهوری اسلامی ایران شکل گیری، تصویب و محتوای چنین قطعنامه‌هایی را از اساس مردود می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: قطعنامه با استفاده از منابع غیرموثق و بر پایه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مرتبط با گروه‌های تروریستی بدنام و به طور جانبدارانه و مغرضانه تهیه شده و مملو از ادعاهای بی‌اساس، ساختگی و غیرمستند است که این قطعنامه را فاقد وجاهت، بی‌اعتبار و غیرقابل اعتنا ساخته است.

افخم همچنین با اشاره به ارائه پاسخ‌های مستند و مستدل دولت ایران به ادعاهای مندرج در قطعنامه از طریق سازوكارهای ملل متحد تاکید کرد: اگر بی‌طرفی و كار صرفا حرفه‌ای ملاك اصلی قرار می‌گرفت عدم ضرورت صدور چنین قطعنامه‌ای نتیجة طبیعی آن می‌شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: از نظر ما تلاش‌های برخی دولت‌های غربی برای تصویب چنین قطعنامه بی‌اصالتی در شرایط حاضر منطقه که بحران اصلی آن جنایات رژیم صهیونیستی و تروریسم و افراط‌گرایی سازمان‌یافته است، بیشتر اصرار بر یک سیاست نادرست و از کار افتاده و در جهت اعمال فشار بر کشورهای مستقل است.

وی در خصوص تمرکز غیر واقعی قطعنامه بر موضوع مجازات‌ها در ایران آن را پروژه سیاسی تخریب وجهه ایران توصیف کرد و ضمن ابراز تاسف از عدم توجه بانیان قطعنامه به پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های متعدد حقوقی، اجتماعی، بهداشت، آمورش، زنان، کودکان که در دوره اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران بدست آمده‌اند، گفت: از نظر ما محل مناسب و جهانشمول ارزیابی حقوق‌بشر در کشورها سازوکار یو.پی.آر است که بدون تبعیض همه کشورها را مورد بررسی قرار می‌دهد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با مشارکت سازنده و فعال خود در نشست اخیر یو.پی.آر شورای حقوق بشر سازمان ملل دومین گزارش ملی خود را ارایه كرد که طی آن طیف وسیعی از کشورها با شرکت در گفت‌وگوی فعال با کشورمان توصیه‌های جدید خود را مطرح کردند.

وی مشارکت جمهوری اسلامی ایران در یو.پی.آر را نشانگر جدیت تهران در ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین‌المللی خود از طریق همکاری با سازوکارهای مبتنی بر گفتگو، همکاری سازنده و برابری جهانی همه کشورها و رد سازوکارهای گزینشی، غرض‌آلود، سیاسی و تقابل‌آمیز دانست.

افخم همچنین تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردمسالار دینی است که در کنار تعهدات مذهبی و پایبندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین المللی در راستای توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی گام برداشته است و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت آن می‌داند و در سطوح مختلف بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه برای توسعه همکاری‌های حقوق بشری اهتمام ورزیده است.

وی همکاری جمهوری اسلامی ایران با سیستم حقوق بشر ملل متحد، فعالیت‌های حقوق بشری در جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری‌های اسلامی و گفت‌وگوها و همکاری‌های فنی دوجانبه با کشورها را از جمله فعالیت‌های مهم در این زمینه برشمرد و استمرار این همکاری‌ها را مورد تاكید قرار داد.

کد N588290