پنجمین وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم کیست و چه سوابقی دارد؟/ رکوردشکنی وزارت علوم دولت یازدهم

محمد فرهادی,وزارت علوم

محمد فرهادی امروز به عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شد. او پنجمین گزینه رییس جمهور حسن روحانی برای وزارت علوم است.

طهورا شهبازی: وزارت علوم دولت یازدهم سرنوشتش با اعداد و ارقام گره خورده است. بعد از 15ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم، 5 وزیر علوم به مجلس معرفی شد.

جعفر میلی منفرد نخستین گزینه روحانی برای وزارت علوم دولت تدبیر و امید بود. نام او از کمیته ای که رییس جمهور برای انتخاب وزیر علوم تعیین کرده بود، بیرون آمد. اما میلی منفرد نتوانست رای اعتماد مجلس اصولگرا را بدست بیاورد. جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم شد. 

رضا فرجی دانا دومین وزیر پیشنهادی وزارت علوم بعد از جعفر میلی منفرد توانست رای اعتماد مجلسی ها را بگیرد اما 9ماه بعد از سکوی رهبری وزارتخانه پایین کشیده شد.

محمدعلی نجفی، موقتا جایگزین فرجی دانا شد و البته نپذیرفت که وزیر علوم شود.

اما 3 ماه از برکناری فرجی دانا گذشته بود که محمود نیلی احمدآبادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شد.

مجلسی ها به سومین وزیر هم رای اعتماد ندادند تا روحانی را مجبور کنند که به چهارمین وزیر علوم فکر کند. گزینه پیشنهادی یعنی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی نیز نتوانست مجلسی ها را قانع کند و مانند سه نفر پیش از خود ناکام از مجلس بیرون آمد.

حالا امروز و تنها بعد از گذشت یک روز از رای عدم اعتماد مجلس، پنجمین وزیر علوم نیز معرفی شد تا این وزارتخانه صاحب رکورد شود. رکورد معرفی 5وزیر علوم به مجلس که در تاریخ یازده دولت جمهوری اسلامی، بی سابقه بوده است. 

محمدرضا باهنر امروز در حالی که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، با قطع مذاکرات جاری مجلس، نامه حسن روحانی را قرائت کرد که در آن محمد فرهادی به عنوان پنجمین وزیر علوم به مجلس معرفی شد.

 

محمد فرهادی کیست و چه سوابقی دارد؟

محمد فرهادی که از سوی حجت‌الاسلام حسن روحانی به‌عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم در دولت یازدهم معرفی شده است در سال 1328 در شاهرود متولد شد.

او در سال 1347 در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد و دوره طب عمومی و تخصصی را در این دانشگاه سپری کرد.

فرهادی در سال 1359 به‌عنوان متخصص گوش و حلق و بینی فارغ‌التحصیل شد و هم‌اکنون جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

فرهادی در سال 1370 مرکز کاشت حلزون شنوایی ایران را تأسیس کرد و اولین عمل کاشت حلزون شنوایی را در سال 1371 انجام داد.

انجمن علمی پزشکی لیزری و نیز انجمن علمی پزشکی خواب ایران را تأسیس کرد.

فرهادی رئیس بخش و رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن مجتمع بیمارستانی رسول اکرم (ص) است و چندی پیش نیز داروی گیاهی «ضدایدز» ایمود توسط گروه تحقیقاتی به‌سرپرستی وی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.
از جمله مهم‌ترین سوابق اجرایی فرهادی می‌توان به وزارت فرهنگ و آموزش عالی در فاصله سال‌های 64 تا 68 و وزارت بهداشت در دولت هفتم اشاره کرد.

او مدتی نیز رئیس دانشگاه تهران، قائم‌مقام جمعیت هلال‌احمر در دوران دفاع مقدس، مشاور وزیر و دبیر شورای آموزش پزشکی کشور و رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران کشور بوده است.

در 13 شهریور 93 جلسه شورای‌‌عالی هلال‌ احمر با حضور چهار نفر از اعضای جدید در ساختمان صلح برگزار شد که فرهادی توانست با 14 رأی به‌‌عنوان گزینه اصلی ریاست هلال احمر، اعتماد اعضای شورای‌عالی هلال احمر را اخذ کند.

در 17 شهریور 92 با تأیید رئیس‌جمهور، محمد فرهادی جایگزین ابوالحسن‌ فقیه و رئیس جدید جمعیت هلال‌احمر شد.

اما ادر پی رأی عدم‌اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، امروز، چهارشنبه 28 آبان ۹۳ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد فرهادی را به‌عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم در دولت یازدهم معرفی کرد.

او هفته آینده باید از خود دفاع کند تا رای اعتماد مجلس را بدست بیاورد.

47233

کد N588051