رئیس پارلمان عراق: برای یکپارچه سازی اقدامات ضد ترور به عربستان آمدم

عربستان,عراق

رئیس پارلمان عراق اعلام کرد: هیات پارلمانی ما که متشکل از احزاب سیاسی با طیف‌های فکری مختلف است، حامل پیام لزوم یکپارچکی رویکردها و تمرکز برای ایجاد رابطه‌ای خوب با عربستان است.

رئیس پارلمان عراق اعلام کرد: هیات پارلمانی ما که متشکل از احزاب سیاسی با طیف‌های فکری مختلف است، حامل پیام لزوم یکپارچکی رویکردها و تمرکز برای ایجاد رابطه‌ای خوب با عربستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سلیم جبوری، رئیس پارلمان لبنان در گفت و گو با روزنامه عربستانی عکاظ گفت: سفر من به عربستان نشان دهنده افزایش سطح روابط اقتصادی، بازرگانی و سیاسی با کشور عربستان در راستای ایجاد انگیزه‌ای قوی برای این روابط براساس همکاری‌های کشورهای عربی است.

رئیس پارلمان عراق با اشاره به اینکه منطقه در حال گذار از مرحله بسیار مهم بوده و این مرحله نیازمند موضع گیری یکپارچه کشورهای عربی در قبال پیامدهای تروریسم است، گفت: خطر تروریسم که همه را تهدید می‌کند باید ریشه کن شود و هیات‌ پارلمانی عراق هم برای یکپارچه سازی تلاش‌ها و اقدامات خود برای مقابله با این خطر به عربستان آمده است.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق با اشاره به اینکه عراق برای مقابله با خطر تروریسم به کمک عربستان نیازمند است، گفت: ما در این سفر نشانه‌های مثبتی از سوی عربستان به ویژه در مورد مقابله با تکفیری‌ها در مرزها و راه‌های افزایش همکاری‌های امنیتی دریافت کردیم.

جبوری در ادامه با اشاره به اینکه مقابله با تروریسم و ایستادگی در برابر آن از اولویت‌های اصلی ماست، گفت: این امر نیازمند همکاری نامحدود و ادامه ارتباطات برای تقویت قدرت و اراده ماست.

رئیس پارلمان عراق با اشاره به اینکه تکفیری‌های داعش در ارتکاب جنایات خود فرقی میان افراد و اینکه وابسته به کجا باشند، قائل نیستند و همه را می‌کشند، گفت: هدف اصلی این تشکیلات تروریستی در عراق، بر هم زدن اتحاد ملی ما و ایجاد فتنه‌ای بزرگ است.

جبوری با تقدیر از تلاش‌های گسترده ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برای ایجاد صلح، امنیت و آرامش و منطقه تاکید کرد: دو کشور عراق و عربستان مهمترین قدرت‌های منطقه برای مقابله با تروریسم، محدودسازی و در نهایت نابودی این خطر در منطقه هستند. این دو کشور با داشتن پتانسیل‌های مادی، جغرافیایی و تاریخی گزینه‌های اصلی پذیرش این مسوولیت سنگین، حساس و خطرناک هستند.

سلیم جبوری همچنین در نشستی با عبدالله آل شیخ، رئیس پارلمان عربستان درباره همکاری پارلمان دو کشور بحث و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آل شیخ نیز با ابراز تمایل برای این همکاری در تمامی سطوح، ابراز امیدواری کرد که این دیدارها که مدت‌ها وجود نداشت، در راستای خدمت به منافع دو کشور افزایش یابد.

جبوری در سخنرانی که در پارلمان عربستان داشت، با تقدیر از تلاش‌ها و کمک‌های ملک عبدالله بن عبدالعزیز گفت: دعوت پارلمان عربستان برای این سفر را پذیرفتم تا بتوانیم درباره مسایل مشترک و مهم دو کشور به گفت‌وگو بنشینیم و دیدگاه‌های خود را پیرامون افزایش روابط دو کشور و تبادل تجارب سیاسی به اشتراک بگذاریم.

جبوری ادامه داد: عراق در دهه گذشته در حال گذار از شرایط بسیار سختی بوده است و قدرت نظامی و سیاسی‌اش تحلیل رفته اما با توکل بر خدا برای خروج از این بحران تلاش می‌کند. ما امیدوار بودیم که این دیدار پیش از اینها برای دستیابی به منافع مشترک و از بین بردن مفاسد انجام می‌شد اما در حال حاضر این دیدار زمانی صورت گرفته که همکاری و پشتیبانی از یکدیگر ضروری است و امروز هیچ فرصتی برای رها کردن مسایل به حال خود وجود ندارد. ما باید پیش از اینکه بحران اراده ما را از بین ببرد و برنامه‌ها را برهم بزند، آن را محدود کنیم.

وی با اشاره به اینکه خطر داعش از مرزهای عراق فراتر رفته، گفت: پیامی که ما برای تمامی کشورهای منطقه داریم، بر افزایش همکاری‌ها و پشتیبانی از عراق تاکید دارد.

وی در پایان با اشاره به اینکه کشور عراق در کنار خطر تروریسم، با مشکل بیش از یک میلیون و 800 هزار آواره عراقی ساکن استان‌های نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و دیالی روبه‌رو است که در حال حاضر در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کنند، از جامعه بین‌الملل خواست تا برای حل این بحران و کاهش پیامدهای مختلف آن کاری انجام دهد.

بهاء اعرجی، معاون نخست‌وزیر عراق روز گذشته نیز گفت: دولت عراق گفتگو با کشورهایی را که با آنها اختلاف داشت، آغاز کرده است چراکه برگزاری نشست با این کشورها نیمی از مشکلات را حل خواهد کرد و با ادامه ارتباطات مابقی اختلاف حل خواهد شد.

وحده الجمیلی، مشاور ریاست پارلمان عراق اعلام کرد: جبوری پس از سفر به عربستان در راستای تجدید و بهبود روابط منطقه‌ای خود در ماه جاری و ماه آینده میلادی به کشورهای دیگری چون ایران، اردن، ترکیه و قطر سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N587837