لاوروف در دیدار با اشتاین‌مایر: مذاکرات مینسک در مورد اوکراین از سر گرفته شود

آلمان,روسيه,اوكراين

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مذاکرات مستقیم میان دولت کی‌یف و مخالفان اوکراینی باید به یک وظیفه با اولویت و مهم تبدل شود و مذاکرات مینسک برای سازش میان دو طرف باید از سر گرفته شود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مذاکرات مستقیم میان دولت کی‌یف و مخالفان اوکراینی باید به یک وظیفه با اولویت و مهم تبدل شود و مذاکرات مینسک برای سازش میان دو طرف باید از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان یک کنفرانس خبری با فرانک والتر اشتاین‌مایر، همتای آلمانی‌اش که پیش از سفر به اوکراین به مسکو رفته بود، گفت: روسیه به دنبال تداوم بی‌قید و شرط توافق مینسک است. این تنها روش برای متحد کردن گروه‌های مختلف برای انجام مذاکره با حضور روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپاست. مذاکره‌ای مستقیم میان کی‌یف و مقام‌ها در دو جمهوری خودخوانده لوهانسک و دونتسک باید به عنوان یک اولویت مطرح شود.

لاوروف اوایل روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای بلاروسی خود بر حمایتش از مذاکرات به همان روش توافق مینسک تاکید کرد و گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم این مذاکرات را با شکل یا فرمت دیگری برگزار کنیم.

اشتاینمایر نیز که در مسکو به سر می‌برد، گفت: هیات روس باید به همکاری‌اش در ایجاد شرایط قابل قبول برای انجام مذاکرات میان اوکراین و مخالفان شرق این کشور ادامه دهد. آنچه ما باید انجام دهیم، اقدامات سخت برای متقاعد کردن مردم است که در این شرایط با روند صلح پیش بروند. نه در حال حاضر و در آینده هیچ راه‌حل نظامی برای بحران اوکراین وجود نخواهد داشت. همچنین باید توافقی برای خروج تسلیحات سنگین از مناطق درگیر اوکراین امضا شود.

لاوروف و اشتاینمایر پس از گفت‌وگوها در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگار بخش عربی راشاتودی شرکت کردند.

خبرنگار این شبکه خبری از اشتاینمایر پرسید: چرا دیدگاه روسیه و ادله‌ای که توسط مسکو درباره اوکراین تهیه شده، توسط غرب با بی‌اعتنایی مواجه است؟

اما پیش از آنکه وزیر امور خارجه آلمان زمان پاسخ داشته باشد، لاوروف به شوخی گفت: کانال تلویزیونی شما به زودی در آلمان هم دیگر پخش نمی‌شود!

این لحن طنزآلود لاوروف صراحتا به مناقشه اخیر راشاتودی با تنظیم مقررات رسانه‌های انگلیس مربوط می‌شود. ماه جاری میلادی، مقامات مربوط به تنظیم مقررات رسانه‌های انگلیس اعلام کرد که به خاطر عدم بی‌طرفی راشاتودی درباره پوشش اخبار اوکراین در مارس سال‌ جاری میلادی این شبکه خبری را سانسور می‌کند.

انتهای پیام

کد N587834