گزارش اندیشکده "رند" از چگونگی مقابله با منابع مالي داعش

بین الملل خاورمیانه و آفریقای شمالی

اندیشکده "رند" آمریکا در گزارشی به بررسی منابع مالی گروه "داعش" پرداخته و توصیه هایی را نیز به سیاستمداران آمریکایی در خصوص چگونگی مقابله با منابع مالی این گروه ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه خلاصه ای از این گزارش که نشان دهنده رویکرد ایالات متحده آمریکا به این گروه و توجیه حضور مجدد در عراق به بهانه این گروه است آمده است.

منابع مالي داعش ازكجا تامين مي گردد

برآوردهاي اخير نشان مي دهد گروه تروريستي داعش روزانه بين 1 تا 3 ميليون دلار درآمد دارد و اين درآمد از راههايي مانند قاچاق نفت سوريه و عراق، اخاذي از افراد مناطق تحت اشغال، ماليات از اقتصاد محلي، غارت غنائم جنگي از جمله آثار باستاني نادر و ارزشمند و كمك هاي خارجي تامين مي گردد.

طبق اين گزارش كمك هاي خارجي براي اين گروه خصوصا زماني كه در سوريه و عراق تحت فشار قرار مي گيرد بسيار مهم است.

داعش اين درآمد را صرف چه چيزهايي مي نمايد

-افزايش تصرفات در عراق و شرق مديترانه از جمله سوريه، لبنان، اردن.

- افزايش نفوذ در كشورها ي استراتژيك جهان اسلام شامل افغانستان و پاكستان.

-تلاش براي عقب راندن القاعده و رقابت با اين گروه براي كسب برند خارجي.

-تامين منابع مالي اقدامات تروريستي در برخی نقاط جهان.

-تامين منابع مالي مورد نياز اعضاي اين گروه و اجراي احكام تفسيري خود در مناطق تحت كنترل.

استراتژي ايالات متحده در قبال منابع مالي داعش

اين استراتژي كه توسط كوهن معاون وزير خزانه داري آمريكا در سخنراني 23 اكتبر 2014 در بنياد كارنگي بيان شد شامل عناصر زیر است:

-قطع دسترسي داعش به در آمدهايش؛

-محدودكردن دسترسي داعش به سيستم مالي بين المللي؛

-اعمال تحريم عليه سركرده داعش و امكاناتش.

توصيه هاي موسسه رند :

-ادامه حملات هوايي عليه دارائي هاي نفتي، پالايشگاهها و ديگر اهداف مالي براي توقف جريان مالي داعش، گرچه عمليات هوايي عمليات فروش نفت را متوقف نمي كند ولي منافع آن را كاهش مي دهد و مهمتر اينكه باعث خريد زمان براي تحرك ديپلماسي قوي و استفاده از ظرفيت هاي نظامي، اطلاعاتي براي تضعيف منابع مالي داعش خواهد شد .

-افزايش كسب اطلاعات از منابع مالي اين گروه و تجزيه و تحليل ظرفيت هاي آن، براي بدست آوردن شبكه ها ي مالي داعش كه بايد مورد هدف قرار گيرند. اين اقدام براي هدف قرار دادن طرحهاي تامين مالي محلي اين گروه ضروري بوده كه منابع مهمي را براي داعش تامين مي نمايد. تحقق اين هدف به شركاي قوي محلي و منطقه اي نياز دارد. دراين خصوص چندقدم كليدي بايد برداشته شود:

الف:افزايش همكاري هاي اطلاعاتي با شركاي عراقي و كردي براي شناسايي هويت فراهم كنندگان امكانات براي فروش نفت قاچاق توسط اين كشور؛

ب-نظارت بر مقدار و قيمت نفتي كه توسط واسطه ها به صورت قاچاق به فروش مي رسدغ

ج-شناسايي و نظارت بر همه قراردادهاي خارجي كه در مناطق نزديك داعش انجام مي پذيرد و اقدام براي متوقف كردن آن.

-ادامه حمايت از استقرار مشاورين ايالات متحده در عراق به منظور افزايش ظرفيت نيروهاي امنيتي اين كشور و مشاوره به نيروهاي عراقي درعمليات، زيرا مبارزه مالي با اين گروه به طور جدايي ناپذيري به صحنه عمليات وابسته است. داعش با بهره برداري از ضعف حكومت مركزي و بهره برداري از نارضايتي در عراق و سوريه  به اين ثروت دست يافته است و گسترش ارضي خود را مديون توسعه درآمدش مي داند. به طور قطع و يقين، قطع منابع مالي داعش بدون شكست زميني آن محال است و عراق و ديگر مناطق آن از جمله كردستان اين كشور وديگر نيروها بايد با همكاري ايالات متحده عليه اين گروه اقدام نمايند.

...............

ترجمه و تلخيص: مهدي پورحسني