نهاوندیان در همایش ملی اعتدال:

جامعه معتدل سینه‌های بی‌کینه می‌خواهد/ لازمه عدالت جویی اعتدال است

سیاست دولت

رئیس دفتر ریاست جمهوری با بیان اینکه جامعه معتدل سینه های بی کینه می خواهد ، گفت: اگر به توسعه اقتصادی به صورت جدی فکر نکنیم به جریانات افراطی کمک کرده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در همایش ملی اعتدال با بیان اینکه امروز اعتدال و مقابله با افراط یک نیاز جهانی است، گفت: جامعه جهانی وقتی پیشنهاد رئیس جمهور ایران را می‌شنود که باید حرکت متحدی در مقابل خشونت صورت بگیرد با اجماع از آن استقبال می‌کند و رویکرد ملت ایران بار دیگر جهانی شده است.

وی با بیان اینکه اعتدال یک مسئله جهانی شده است، گفت: مقابله با افراطی‌گری جز با تاکید بر اعتدال حاصل نمی‌شود و باید نسخه اعتدال که حقیقت اسلام است در دستور کار قرار گیرد.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه لازمه عدالت جویی، اعتدال است، افزود: هر کسی از مسیر اعتدال منحرف شود حتما به زورگویی و تضییع حقوق ملت خواهد رسید. بسیار خطاکارانی بودند که فکر می‌کردند با شعار عدالت باید تندروی کنند، ارائه عدالت جز با رویکرد اعتدالی حاصل نمی‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: لازمه اعتدال حلم و بردباری است، باید در جامعه بردباری و صبوری را آموزش دهیم. برای اعتدال باید راهکارهای عملی ارائه کنیم و لازمه اعتدال جامع نگری است. اعتدال با نگاه‌های یکجانبه و تک بعدی و تاکید بر آرمان و موضوعی خاص سازگاری ندارد.

وی تصریح کرد: اعتدال یعنی همه جامعه احساس بهره مندی کنند و منحصر به یک گروه خاص نشود.

به گفته نهاوندیان رویکرد دولت تدبیر و امید در بحث هسته‌ای این است که سانتریفیوژها بچرخد اما چرخ‌های اقتصاد نیز به گردش درآید و حراست از حقوق مردم در همه ابعاد در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اعتدال یک توازن در حال سکون نیست، گفت: اعتدال با تعریف رشد کامل می‌شود. همه مردم باید شیرینی یک نظام اعتدالی را بچشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: اگر به توسعه اقتصادی به صورت جدی فکر نکنیم به جریانات افراطی کمک کرده ایم و هدف اعتدالی روش اعتدالی می خواهد. علت اینکه دولت تاکید کرده است رویکرد فراجناحی دارد همین است.

وی همچنین ادامه داد: گذشته افراد، گذشته آنهاست و اگر در مسیر تکامل حرکت کردند باید این تغییر بپذیریم.

نهاوندیان افزود: گاهی برخوردهایی می‌شود که مقابله با آن با روش بردبارانه جواب نمی‌دهد، دیگران می‌خواهند رنگ خود را بر ما بزنند و گاهی می‌خواهند نگرش های افراطی را تحمیل کنند.

وی با بیان اینکه برای رشد اعتدال باید هم به اعتدال فردی و هم اعتدال اجتماعی توجه کنیم، گفت: جامعه معتدل سینه‌های بی‌کینه می‌خواهد. آدم‌هایی که سلامت روانی ندارند نمی توانند عهده دار جامعه معتدل شوند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: برای اعتدال اجتماعی تاکید بر همگرایی لازم است. مدام نگوییم من از فلان گروه هستم و دیگری از فلان گروه است، این تقسیم بندی ها برای 30 سال پیش است و واقعیت امروز جامعه ما نیست.

نهاوندیان گفت: برای همگرایی راهی بهتر از همگرایی واقعی نیست، حرکت اجتماعی باید ساماندهی شود و ساز و کارهای رسیدن به عقل جمعی متاسفانه در جامعه ما خیلی پرورش نیافته است. برای اینکه تضمین کنیم اعتدال در جامعه ما تداوم پیدا کند، باید اعتدال در مزاج ها بنشیند و حرکت کند.