اداره جامعه بدون دانش، گفت‌وگو و سعه صدر امکان‌پذیر نیست

حسن روحانی, همايش ملي اعتدال

رئیس جمهوری، وظیفه اندیشمندان را تلاش فکری برای تقویت سرمایه‌های اعتدال در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی دانست و تصریح کرد: پیام اصلی اعتدال در عرصه کشورداری این است که اداره جامعه ما با علائق و سلائق گوناگون بدون دانش، گفت‌وگو و سعه صدر امکان‌پذیر نیست.

به گزارش واحد مرکزی خبر ؛ آقاي روحاني در پيامي به همايش ملي اعتدال که در سالن همايش‌هاي کتابخانه ملي در حال برگزاري است، اعتدال در عرصه سياست را توجه به آراء مردم و قرار دادن فعاليت‌هاي دولتمردان در چارچوب دانايي، راستي و اخلاق و دوري از غرور و خودمحوري دانست و تصريح کرد: پيام اصلي اعتدال در عرصه کشورداري اين است که اداره جامعه ما با علايق و سلايق گوناگون بدون دانش، گفتگو و سعه صدر امکان‌پذير نيست.
متن پیام آقای روحانی به این شرح است:
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم
برگزاری "همایش ملی اعتدال" را به مسئولان و دست‌اندرکاران محترم و شرکت‌کنندگان فرهیخته و ارجمند این نشست علمی صمیمانه تبریک می‌گویم.
امروز بیش از هر زمانی در جامعه ایران، دنیای اسلام و جامعه جهانی، ضرورت درک اعتدال و روآوردن به آن در همه جوانب و ابعاد زندگی احساس می‌شود. انسان و جامعه معاصر آزرده و خسته از افراط و افراط‌گری است و برای کاستن از مخاطرات درهم تنیده تندروی در اندیشه و گفتار و رفتار، رویکردی روشن‌تر از «اعتدال» در زمینه‌های نظری و علمی نیست.
این وظیفه اندیشمندان و دانشمندان و محققان است که مبانی و مفاهیم و آثار معرفتی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی اعتدال را در نشست‌هایی از این دست، تبیین کنند و راه را برای سیاستگذاران و مسئولان اجرایی و عموم مردم و شهروندان در ترویج و تعمیق فرهنگ اعتدال گشوده‌تر سازند.
از خرداد ماه 1392 که اکثریت مردم ایران در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، به گفتمان اعتدال و خط مشی تدبیر و امید رأی دادند، چیستی و چگونگی اعتدال به عنوان یک منظومه فکری به موضوعی جدی در افکارعمومی تبدیل گردید و برخی از اندیشمندان، به پاس وظیفه خود در گسترش دانایی، در جهت روشن ساختن این مفهوم و رابطه آن با شرایط اجتماعی و سیاسی جامعه ما و همچنین فرهنگ سترگ اسلامی و ایرانی تلاش‌های ارزشمندی را آغاز کردند.
اعتدال به طور ذاتی با فعالیت‌های دانش‌محور و مبتنی بر عقلانیت و همه‌ جانبه‌ نگری پیوند دارد و بنابراین شما دانشگاهیان و صاحبنظران، برای سخن گفتن در این عرصه سزاوارترید.
عرصه سیاست هر گاه از تأمین عدالت، معنویت و همبستگی انسانی به قدرت‌جویی و قدرت‌مداری تمایل پیدا کند مستعد دچار شدن به تندروی و افراط‌گرایی می‌گردد و این پدیده‌ای است که در منطقه ما و در جهان امروز به تهدیدی واقعی تبدیل شده است و وظیفه اندیشمندان ما تلاش فکری برای تقویت سرمایه‌های اعتدال در عرصه های اجتماعی و سیاسی است.
پیام اصلی اعتدال در عرصه کشورداری این است که اداره جامعه ما با علایق و سلایق گوناگون بدون دانش، گفتگو و سعه صدر امکان پذیر نیست. به این دلیل همواره علاقه‌مندان به کشور و انقلاب اسلامی را دعوت کرده‌ام که بیایید با سعه صدر با مسائل برخورد کنیم.
بگذاریم افراد حرفشان را بزنند و به خاطر اشکال‌های کوچک، آدم‌های بزرگ را کنار نگذاریم. اعتدال در عرصه سیاست یعنی توجه به آراء مردم و قرار دادن فعالیت‌های دولتمردان در چارچوب دانایی، راستی و اخلاق و دوری از غرور و خودمحوری.
اعتدال در عرصه علم یعنی پیوند بین شالوده‌های علمی و نظری و تجربیات برآمده از حیات اجتماعی و سیاسی جامعه ما و بنابراین توقع از دانشمندان و علما برای بررسی کاوشگرانه و نقادانه نسبت اندیشه اعتدال با خواسته‌های مردم و فرهنگ ایرانی و اسلامی ما و همچنین ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل آن برای تأمین الزامات توسعه پایدار و همه‌جانبه، خواسته‌ای معقول و توجیه‌پذیر است.
هرچند بر این نکته تأکید دارم که اعتدال به طور عام از سرشت فعالیت سازنده سیاسی جداناشدنی است و به طور خاص نیز انتخابی ضروری برای برون‌رفت از شرایط آسیب‌زای تقابل‌ها و افراط‌گری‌های کنونی در عرصه‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی می باشد اما فراتر از این دریافت‌های عام، تردیدی ندارم که گشودن لایه‌های گوناگون اندیشه اعتدال نیازمند تدقیق و تأمل اندیشمندانه شما دانشگاهیان و دانشوران است.
اگرچه اعتدال با دوری از افراط و تفریط معرفی شده است اما این معنایی نیست که برای معرفی مفهومی که قرار است راهنمای حرکت همه‌جانبه دولت و پیشرفت و توسعه ملت باشد کفایت کند. به گمان من، اعتدال از آن ظرفیت برخوردار است که بتوان آن را ناظر بر عناصر زیر دانست:
- درک جدیدی از تجدد ایرانی
- توسعه اقتصادی پایدار همراه با عدالت در سطوح فردی، گروهی و منطقه‌ای
- برقراری توازن میان آرمان خواهی و واقع بینی
- تعامل سازنده با جهان
- شناسایی‌کننده مقدورات و محدودیت‌های تاریخی یک ملت
- دانش‌محوری و ارج نهادن علم
- به رسمیت شناختن تکثر
- توازن در بهره‌برداری از محیط زیست
- توازن در نسبت قدرت دولت و جامعه
- حرکت متوازن به سوی توسعه همه‌جانبه
امروزه باید در پی آن بود که چهره رحمانی اسلام را از رفتارهای خشن و افراطی بزداییم تا خورشید گرم مهرورزانه‌اش بر جان‌ها بتابد و زندگی دیندارانه را گرم کند.
باید سیاستی انسانی و عدالت‌جویانه را تقویت کرد تا جامعه هر چه بیشتر طعم شیرین زندگی را بچشد و با اراده و امید، راه آینده را با گام‌های مؤثر و محکم بپیماید.
دعوت به اعتدال، دعوت به روش‌های خردمندانه و انسانی است که توان و ظرفیت‌های موجود را در برداشتن قدم‌های آینده‌ساز محاسبه می کند و باری را فوق طاقت، بر دوش جامعه و زندگی نمی‌گذارد.
انتظار دارم که به همت دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این همایش ملی، جریان فکری بالنده و بارآوری برای تدوین و تبیین و استمرار این گفتمان و تعمیق مفهوم اعتدال در حوزه‌های مختلف جامعه صورت گیرد.
موفقیت این نشست ارزنده را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.
کد N587392

خواندنی از سراسر وب