با رای نمایندگان صورت گرفت

تشویق سرمایه گذاران برای اجرای روش‌های نوین آبیاری

سیاست مجلس

به منظور تشویق سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی برای تجهیز طرح‌های شبکه‌های زهکشی و اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی و روش‌های نوین آبیاری به میزان 85 درصد به عنوان سهم دولت و بلاعوض به آنها پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت نمایندگان مقرر کردند که به منظور تشویق و جلب سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بخش غیردولتی و تعاونی های تولیدی و تشکل های آب بران و شرکت های سهامی زراعی و شرکت های کشاورزی در امر لایروبی و احداث آب بندان ها، سدهای لاستیکی، تسریع در احداث، تکمیل و تجهیز طرح های شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی و روش های نوین آبیاری و بهینه سازی مصرف آب و انرژی، دستگاه های اجرایی ملی و استانی از محل اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه ای مربوط به ذیل برنامه های مربوط اعتبارات مورد نیاز احداث و تکمیل طرح های موصوف را به میزان تا 85 درصد به عنوان سهم دولت به صورت بلاعوض و مابقی به عنوان سهم بهره برداری به صورت نقدی یا تامین کارگر یا تهاتر زمین یا کالای مورد نیاز در اجرای طرح پرداخت نمایند. مناطق محروم و بهره بردارانی که در احداث شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی مشارکت نموده باشند از پرداخت سهم نقدی مشارکت در احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی معافند.

بر این اساس آیین نامه اجرایی این ماده شامل نحوه تامین و سهم کمک بلاعوض و اولویت های اجرایی و منطقه ای با پیشنهاد مشترک وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به تصویب هیات وزیران می رسد.

همچنین با الحاق یک بند به این ماده قانونی یک درصد از درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی و میعانات گازی به مدیریت عرضه و تقاضای آب کشاورزی اختصاص می یابد.

آیین نامه اجرایی این بند در راستای اهداف زیر با پیشنهاد وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به تصویب هیات وزیران می رسد که عبارت اند از:

1- شیرین سازی و انتقال آب از دریاها به مناطق مرکزی

2- ایجاد تاسیسات تولید همزمان برق، آب و نیز ایجاد زیرساخت های مربوط به استقرار مراکز جمعیتی صنعتی و تجاری در سواحل کشور

3- مدیریت و انتقال آب های مرزی

4- تفکیک شبکه های آب آشامیدنی از مصارف غیرشرب و بهداشتی

5- بهسازی شبکه های انتقال و توزیع جهت جلوگیری از تلفات و هدرروی آب ها

6- افزایش بهره وری و کاهش مصارف آب کشاورزی

7- اجرای سدهای مرزی و واردات آب از کشورهای همجوار و اجرای طرح های مشترک آبی

8- تولید یا خرید آب استحصالی پسآب تصفیه شده از سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی و آب مازاد ناشی از صرفه جویی حقآبه داران در بخش های مصرف

9- تضمین خرید آب و خدمات مربوط به روش BOT (ساخت، راه اندازی و انتقال) یا BOO (ساخت، مالکیت و بهره برداری) توسط بخش خصوصی و غیردولتی است.

همچنین براساس الحاق بند دیگری به این بند قانونی مقرر شد کشاورزانی که در اثر حوادث غیرمترقبه خسارت دیدند و قادر به پرداخت بیمه اجتماعی در مورد مقرر نشدند از پرداخت بیمه برای مدت معذوریت معاف می باشند همچنین جریمه دیرکرد و تسهیلات بانکی پرداخت کشاورزان بخشوده می شوند.

به گزارش مهر این ماده قانونی با 170 رای موافق، 9 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 204 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.