مجمع عمومی سازمان ملل ارجاع پرونده کره شمالی به دادگاه کیفری را خواستار شد

کمیته تفحص حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل از شورای امنیت خواست تا مساله ارجاع پرونده کره شمالی را به خاطر ارتکاب جرایم علیه بشریت به دادگاه کیفری بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رای گیری صورت گرفته در پی گزارش کمیته تفحص سازمان ملل مسئول رسیدگی به وضعیت حقوق بشر که در فوریه سال جاری میلادی منتشر شد، به صورت جز به نقض حقوق بشر در کره شمالی می‌پردازد که شامل اردوگاه‌های کار اجباری، شکنجه، گرسنگی دادن و قتل شبیه به حکومت آلمان دوران نازی است.

این رای گیری فشارهای سیاسی بر کره شمالی را افزایش داده اما این امر کاملا نمادین است و بعید به نظر می‌رسد که باعث اقدامی از جانب دادگاه کیفری بین‌المللی شود.

دیپلمات‌های سازمان ملل اعلام کردند، چین متحد کره شمالی احتمالا از حق وتوی خود برای توقف ارجاع این پرونده به دادگاه کیفری بین‌المللی استفاده می‌کند. همچنین انتظار می‌رود که روسیه نیز در کنار چین از حق وتوی خود به نفع پیونگ یانگ استفاده کند.

چین اعلام کرده که شورای امنیت برای بررسی و انجام نشست درباره حقوق بشر حقی ندارد.

نماینده کره شمالی در کمیته تفحص سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت: این کمپین از جانب آمریکا و پیروانش تلاش آن‌ها را برای نابود کردن دولت و سیستم اجتماعی کره شمالی نشان می‌دهد.

قطعنامه کامل درباره کره شمالی دسامبر برای تصویب نهایی به رای تمام اعضای مجمع عمومی سازمان ملل گذاشته می‌شود.

کمیته سازمان ملل همچنین طی قطعنامه‌ای وضعیت حقوق بشر سوریه را قویا محکوم کرد و در قطعنامه‌ای از ایران هم انتقاد کرد.

کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه "وخامت ناگوار وضعیت حقوق بشر" سوریه را با ۱۲۵ رای در مقابل ۱۳ رای منفی و ۴۷ ممتنع محکوم کرد.

این قطعنامه‌ها غیرالزام آور است و قرار است ماه آینده در مجمع عمومی به رای گذاشته شود.

سوریه از این قطعنامه انتقاد کرد و گفت با انگیزه سیاسی صورت گرفته است.

این قطعنامه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه و همچنین شکنجه در بازداشتگاه‌های سراسر این کشور را محکوم می‌کند و از دولت این کشور می‌خواهد به حملات به غیرنظامیان از جمله استفاده از بمب‌های بشکه‌ای پایان دهد.

انتهای پیام

کد N587187