دومین روز مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین

مذاکرات هسته ای, گروه 5 بعلاوه یک

دومین روز از دهمین دور مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+ ۵ در وین امروز هم ادامه می یابد. این در حالی که از آخرین مهلت تعیین شده برای مذاکرات، فقط ٦روز باقی مانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دور نهایی مذاکرات ایران و 1+ 5 از دیروز با ناهار کاری وزیر امور خارجه ایران و هماهنگ کننده 1+5  در محل نمایندگی دائم ایران در وین آغاز شد.
در این گفتگوها محمد جواد ظریف و کاترین اشتون روند چگونگی پیشبرد  مذاکرات را بررسی کردند .
آقای ظریف در پایان مذاکراتش با اشتون گفت: پیشرفت مذاکرات به اراده سیاسی طرف مقابل بستگی دارد.
جان کری وزیر خارجه آمریکا پیش ازاین در دیدار با همتای انگلیسی خود فیلیپ هاموند اظهار امیدواری کرده بود که این دور از مذاکرات هسته ای به توافق منتهی شود هرچند که گفته بود هیچ گونه پیش بینی امکان پذیر نیست.
همچون دوره های گذشته نشست های دوجانبه و چندجانبه بین نمایندگان ایران و کشورهای 5+1 هم برگزار می شود.
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه پس از دیدار دو جانبه کاترین اشتون و محمد جواد ظریف گفت: ایران همواره پیشنهادها و ایده‌های زیادی را برای رسیدن به نتیجه ارایه کرده که برای رفع نگرانی  طرف مقابل کفایت می‌کند.
خبرهای رسانه های غربی حاکیست جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قرار است به مذاکرات وین بپیوندد اما زمان دقیق حضور وی در این مذاکرات هنوز اعلام نشده است.
وزیران امور خارجه آمریکا و انگلیس دیروز در نشست خبری مشترک در لندن ، بدون اشاره به زیاده خواهیهای غرب در مذاکرات هسته ای مدعی شدند : برای حصول توافق جامع ایران باید انعطاف بیشتری نشان دهد .
میزان غنی سازی و لغو تحریمهای ظالمانه برضد ایران دو موضوع اساسی مورد اختلاف بین ایران و 1+5 است .
پس از گفتگوهای ظریف و اشتون نیز نشست های دوجانبه ایران و آمریکا و سه جانبه ایران ، آمریکا و اروپا در سطح معاونان وزیران امور خارجه در هتل کوبورک وین برگزار شد.
آخرین دور مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه کشورهای ١+٥ برای رسیدن به راهکاری جامع در وین از روز سه شنبه در حالی در وین از سر گرفته شد که تا سوم آذر، آخرین مهلت تعیین شده برای مذاکرات، فقط ٦روز باقی است و همچنان اختلافات فراوانی تا رسیدن به یک نقطه مشترک وجود دارد.
کد N587082