آیت الله العظمی جوادی آملی:

جامعه عاطفی اهل‌ خشونت نیست

سیاست داخلی,آیت‌الله جوادی آملی

جامعه‌ای که اهل اشک و روضه است عاطفی است نه جامعه ای سارق، کاذب و فتان؛ جامعه عاطفی، برای هم چاقو نمی‌کشند و این از بهترین برکات روضه است.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در درس تفسیر خود، با بیان اینکه، حزن و خنده به خاطر اهل بیت واقعاً جامعه‌ساز است و جامعه را متمدن می‌کند.، بیان کردند: جامعه‌ای که اهل اشک و ناله و ضجه است، عطوف است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه، این مرجع تقلید امروز در ادامه سلسله جلسات مباحث تفسیری خود، جامعه عاطفی را محصول پیوند با اهل بیت علیهم السلام دانستند و بیان داشتند: جامعه‌ای که اهل اشک و روضه است عاطفی است نه جامعه ای سارق، کاذب و فتان؛ جامعه عاطفی، برای هم چاقو نمی‌کشند و این از بهترین برکات روضه است.

ایشان گفتند:در بعضی از روایات هم به این نکته اشاره شد که این از برکات کربلاست که جامعه را عطوف می‌کند؛ همان طور که فرمود در میلاد و خوشحالی ما خوشحال باشید، یک طرف دیگر این جامعه عطوف، خندان است. این جامعه خندان و با نشاط است. این جامعه‌ای که اشک و خنده آن سر جایش باشد، جامعه‌ای عطوف است و اهل چاقو کشی نیست.

ایشان افزودند: این دو عامل یعنی حزن و خنده به خاطر اهل بیت(ع) واقعاً جامعه‌ساز است و جامعه را متمدن می‌کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی، با بیان اینکه اگر عاطفه، نشاط و شادی در جامعه باشد، خشونت در جامعه نخواهد بود، بیان داشتند: جریان اهل بیت(ع) چه در عزایشان چه در میلادشان می‌توانند جامعه را هدایت کنند «یحزنون لحزننا» چه اثری دارد؟! «یفرحون لفرحنا» چه اثری دارد؟! این دو عامل واقعاً جامعه‌ساز است و جامعه را متمدن می‌کند، خشونت در اثر نبود عاطفه، شادی و نشاط است.

کد N586904