جانشین فرمانده کل ارتش در همایش عملیات غرب خوزستان؛

دفاع مقدس به ملت ما آبرو داد

سیاست داخلی,جانشین فرمانده کل ارتش,امیر سیدعبدالرحیم موسوی

آزادسازی سوسنگر یک موفقیت بزرگی بود لذا این ادعا که ما در سال اول جنگ ناکام بودیم یک ادعای باطل است. اینکه چرا یک تفکری می‌خواهد حماسه‌های بزرگ سال اول را نادیده بگیرد این ادعا منطقی و مستدل نبوده و از حیث تاریخی نیز درست نیست.

جانشین فرمانده کل ارتش در سومین همایش سلسله عملیات غرب خوزستان که عصر امروز در دانشگاه فرماندهی دافوس برگزار شد، با اشاره به آزادسازی سوسنگرد و دستاوردهای آن، اظهار داشت: یکی از برکات این همایش زنده شدن روح تحقیق در مورد آزادسازی سوسنگرد است که تاکنون ازدل این کنکاش‌های مسائل مفید و ارزشمندی به دست آمده که شاید اگر این حرکت شروع نمی‌شد این نکات ناب استخراج نمی‌شد. در همایش اخیر از حدود 60 مقاله که مطالعه کردم از هر کدام یک نکته ناب استخراج شد.

به گزارش ایلنا، امیر سیدعبدالرحیم موسوی افزود: نکته اول در خصوص این پژوهش‌ها رفع محکومیت از جنگ کلاسیک بود که از دل این پژوهش‌ها به دست آمد. عملیات سوسنگرد، عملیاتی کلاسیک و موفق بود. عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین و والفجر 8 همگی عملیایت‌های کلاسیک بودند.

امیر موسوی رفع مظلومیت از سال‌های اول جنگ را از برکات این پژوهش‌ها دانست و افزود: اگرچه عملیات‌های بزرگ نیروی هوایی و دریایی هر کدام کتابهای پیروزی و حماسه بوده‌اند و دارای تاثیرگذاری قطعی در روند رو به پیر وزی جنگ داشته‌اند اما با یک دید کاملا زمینی در همان محدوده‌ای که خودمان بوده‌ایم اگر به حوادث نگاه کنیم بیش از 150 عملیات مختلف در سال اول جنگ انجام شد و تعداد قابل توجه آن با موفقیت صددرصد بود.

وی ادامه داد: آزادسازی سوسنگر یک موفقیت بزرگی بود لذا این ادعا که ما در سال اول جنگ ناکام بودیم یک ادعای باطل است. اینکه چرا یک تفکری می‌خواهد حماسه‌های بزرگ سال اول را نادیده بگیرد این ادعا منطقی و مستدل نبوده و از حیث تاریخی نیز درست نیست. رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار با فرماندهان نظامی تاکید کردند که دفاع مقدس به ملت ما آبرو داد. این آبرو قطره قطره جمع شده نه از روز 31 شهریور بلکه از مقدمات دفاع مقدس و از 28 اسفندماه 57 وقتی 3 گردان به فرماندهی امیر حسنی سعدی و مرتضوی راد به طرف سنندج حرکت کردند این آبرو قطره قطره جمع شده اما این چه منطقی است که این را دور بریزیم.

امیر موسوی با اشاره به اینکه سه دهه است که ما سود دفاع و حماسه و جانبازی رزمندگان در دفاع مقدس را می‌بریم تا یک کشور آرام و باثبات و با اقتدار ایجاد شود تاکید کرد: امروز چنان به اقتدار رسیده‌ایم که زورگویان همگی به هم خبر می‌دهند که به ایران دست‌درازی نکنید چون اینها شما را رها نمی‌کنند. نکته سوم دریافت جلوه‌هایی از مدیریت جهادی است چنانکه در تبیین نظریه‌ها باید سراغ صاحب نظریه رفت تئوریسین نظریه مدیریت جهادی مقام معظم رهبری است و تجلی مدیریت جهادی باید به سراغ ایشان رفت.

امیر موسوی اضافه کرد: بی‌تردید اگر دفاع مقدس خواستگاه اصل مدیریت جهانی نباشد قطعا یکی از ریشه‌های اصلی دفاع مقدس است این نوع مدیریت که ایشان در مورد سوسنگرد انجام داد جلوه‌ای از مدیریت جهادی است. اینکه یک نفر از تمام سنگ‌هایی که در سر راه قرار می‌گیرد مایوس نشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فرمان امام راحل در مورد آزادی سوسنگرد و مدیریت جهادی فرماندهی معظم کل قوا و حضور شهید فلاحی و فرماندهان بزرگ عملیات مانند امیر قاسمی و تلاش رزمندگان در ازادی سوسنگرد همان تلاش و کار درستی بود که انجام شد و پاداش خداوند آزادی سوسنگرد بود که به این کار تعلق گرفت.

کد N586772