حواشی مجلس در روز رد «دانش»

دانش آشتياني

جلسه علنی امروز مجلس که برای بررسی صلاحیت فخرالدین احمدی دانش آشتیانی چهارمین وزیرپیشنهادی دولت برای عهده‌داری مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری تشکیل شده بود، با حواشی‌ای همراه بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلسه علنی امروز با حضور 213 نفر از نمایندگان مجلس و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و پس از دقایقی از آغاز جلسه با توجه به اینکه رئیس جمهور و وزیر پیشنهادی و سایر اعضای هیأت دولت هنوز به بهارستان نرسیده بودند، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در دستور کار قرار گرفت.

هنوز دقایقی از بررسی طرح مذکور نگذشته بود که حدود ساعت 8:27 دقیقه با استقبال حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور و دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم و هیات همراه در صحن علنی مجلس حضور یافتند.

علی لاریجانی که مدیریت جلسه علنی را بر عهده داشت به رئیس جمهور و هیأت دولت حضورشان را در صحن مجلس خیرمقدم گفت.

واعظی وزیر ارتباطات، نوبخت معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، حسین فریدون، رحمانی فضلی وزیر کشور، علوی وزیر اطلاعات، نجفی سرپرست وزارت علوم، امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز رییس‌جمهور را همراهی می‌کردند.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود در دفاع از وزیر پیشنهادی‌اش با تأکید بر این‌که بدون مشورت با صاحب نظران قدمی برنمی‌دارم گفت: اینکه برخی رسانه‌ها کلمه لجبازی را برای رئیس جمهور یا مجلس به کار می‌برند این واژه مناسبی نه برای مجلس و نه برای دولت است زیرا ما اهل تعامل هستیم.

روحانی با اشاره به اینکه دانش آشتیانی را برخی از دوستان اصولگرا به وی معرفی کرده‌اند گفت: اصولگرا و اصلاح‌طلب هر دو فرزندان انقلاب هستند و هیچ فرقی بین این حزب و آن حزب نیست.

وی ابرازامیدواری کرد که دیگر برای وزارت علوم به مجلس دعوت نشود.

پس از اظهارات رییس‌جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد به عنوان نخستین مخالف

و سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین به عنوان دیگر مخالف در صحن صحبت کردند.

جعفری خطاب به رئیس جمهور گفت: معاون پارلمانی شما مصاحبه‌هایی را انجام می‌دهد که از ابتدا هم بنای دولت این نبوده که از مجلس استفاده کند.

به گزارش ایسنا، علی مطهری نماینده مردم تهران نیز در موافقت با دانش آشتیانی سخن گفت.

هنگامی که مطهری صحبت‌های خود را آغاز کرد از رئیس مجلس درخواست کرد به نمایندگانی که با وزرا مشغول صحبت هستند تذکر دهد اما چون رئیس مجلس تذکر نداد خود خطاب از نمایندگان خواست برای سکوت جلسه صلوات بفرستند.

در همین راستا لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت به مزاح بیان کرد: این صلوات‌ها هم جزء زمان شما است، می‌خواهید همین طور ادامه دهید.

مطهری در نطق خود خطاب به نمایندگان گفت:‌ سعی کنید دوست دانای انقلاب باشید.

به گزارش ایسنا، مطهری همچنین خطاب به نمایندگان، اظهار کرد: کاری نکنید که برای ما طنز درست کنند که برای حل مشکل دولت و مجلس وزیر پیشنهادی باید بعد از فتنه 88 به دنیا آمده باشد.

بر اساس این گزارش پس از پایان صحبت‌های مطهری در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم رئیس جمهور جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

علیرضا زاکانی از دیگر نمایندگانی بود که در مخالفت با وزیر پیشنهادی صحبت کرد و هنگام سخنان خود نیز در صحن علنی مجلس تصویری پخش شد که در آن بخش‌هایی از بیانات رهبری را نشان می‌داد. همچنین در فیلم دیگری بنا بر اظهارات وی تحصن در دانشگاه امیرکبیر را نشان می‌داد که دانش آشتیانی نیز در آنجا حضور داشت و زاکانی تأکید کرد که دانش آشتیانی از گردانندگان این تحصن بود.

پس از اظهارات زاکانی عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده مردم میناب در سخنانی کوتاه به دفاع از وزیر پیشنهادی علوم پرداخت و پاره‌ای از وقت خود را به محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان داد.

تابش نیز طی سخنانی دانش آشتیانی را شخصیتی بی‌حاشیه عنوان کرد و از نمایندگان خواست که اجازه دهند دولت کار خود را دنبال کند.

به گزارش ایسنا، پس از اظهارات موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی،‌فخرالدین احمدی دانش آشتیانی نیز در جایگاه سخنران قرار گرفت و در دفاع از برنامه‌های خود حرف زد.

وزیر پیشنهادی علوم از نمایندگان درخواست کرد برای اینکه دانشگاه در خدمت تولید ثروت باشد و فضای آرامی داشته باشد به وی رأی دهند.

به گزارش ایسنا، پس از اینکه رئیس جمهور، موافقان و مخالفان و وزیر پیشنهادی علوم سخنان خود را بیان کردند، مجلس شورای اسلامی رأی گیری را آغاز کرده که با اتمام شمارش آرا مشخص شد با 171 رأی مخالف وزیر معرفی شده نتوانست آرای مجلس برای تصدی وزارت علوم را کسب کند.

به گزارش ایسنا، پیش از فخرالدین احمدی دانش آشتیانی سه وزیر به مجلس معرفی شدند که از میان آنها میلی منفرد و محمود نیلی احمدآبادی نتوانستند رأی نمایندگان را کسب کنند و فرجی دانا نیز پس از آن‌که عهده‌دار این مسئولیت شد با رأی نمایندگان نهایتا استیضاح و برکنار شد.

انتهای پیام

کد N586087