هشدار نخست وزیر فرانسه به جوانان درباره پیوستن به افراط گرایان

فرانسه,داعش

نخست وزیر فرانسه به جوانان فرانسوی نسبت به شرکت در جنگ افراط گرایان در سوریه و عراق هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته نشریه فیگارو، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفت: من به نوبه خود به افراد به ویژه جوانانی که ایده رفتن به جگ در سوریه و عراق آن‌ها را وسوسه کرده می‌گویم که آن‌ها باید کاملا مطلع باشند که با مرگ مواجه می‌شوند. خود آن‌ها نیز ممکن است افراد را کشته، شکنجه داده و دست به اقدامات وحشتناکی بزنند.

به دنبال انتشار ویدئویی از داعش که قتل تعدادی از سربازان سوری نمایش داده می‌شود، چند خارجی، حداقل دو اروپایی در میان آنان شناسایی شدند.

وزیر کشور فرانسه، برنار کازنوو گفته است که به احتمال زیاد یک شهروند ۲۲ ساله فرانسوی جزو قاتلان است.

کازنوو به خبرنگاران گفت که سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه پس از بررسی ویدئوی داعش به این نتیجه رسیده که به احتمال زیاد یک فرانسوی به طور مستقیم در کشتن سربازان سوری شرکت کرده است.

فرانسوی مزبور در ماه اوت ۲۰۱۳ فرانسه را ترک کرده تا به سوریه سفر کند. این شخص که متولد شهر "اور" فرانسه است، "ماکسیم هوشار" نام دارد و در حال حاضر اسم خود را "ابو عبدالله الفرنسی" گذاشته است.

سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه حدس می‌زند که دست کم هزار فرانسوی به گروه "دولت اسلامی" و دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق پیوسته‌اند.

افزون بر این، احتمال دارد که یک دانشجوی پزشکی اهل انگلیس جزو گروه قاتلان در ویدئوی تازه منتشر شده داعش باشد. به گزارش روزنامه "دیلی میل"، فردی به نام "احمد مثنی" به این روزنامه گفته است که گمان می‌کند پسر ۲۰ ساله خود "ناصر" را در میان اعضای نمایش داده شده در ویدئوی ۱۶ دقیقه‌ای دیده و شناخته است. بیشتر شبه‌نظامیان داعش در این ویدئو چهره خود را نپوشانده‌اند.

"احمد مثنی" به "دیلی میل" گفته است: «نمی‌توانم مطمئن باشم، اما او شبیه پسرم است. او باید حال از خدا بترسد، چون آدم کشته است. چطور ممکن است باور داشته باشد که وقتی آدم بکشد می‌تواند در برابر خدا حاضر بشود؟»

وزارت امور خارجه انگلیس حاضر به موضع‌گیری در این باره نشده است. "ناصر مثنی" در فیلمی که در ماه ژوئن گذشته منتشر شده مسلمانان را فرا می‌خواند که به داعش بپیوندند. حدس زده می‌شود که برادر "ناصر" نیز از ماه ژوئن گذشته در سوریه باشد.

ویدئوی حدودا ۱۶ دقیقه‌ای داعش همچنین ثابت می‌کند که تروریست‌های این گروه "پیتر کاسیگ"، مددکار آمریکایی را سر بریده‌اند. این پنجمین گروگان غربی است که به دست داعش به قتل می‌رسد.

انتهای پیام

کد N585979