در نشست کنگره جریان‌های افراطی از دیدگاه علمای اسلام تاکیدشد

جریان‌های افراطی تمام جهان اسلام را مورد خطر قرار داده‌اند

آيت‌الله اراكي,جريان‌هاي تكفيري

نشست خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با حضور آیت‌الله اراکی و حجت‌الاسلام والسملمین علیزاده موسوی برگزار شد.

نشست خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با حضور آیت‌الله اراکی و حجت‌الاسلام والسملمین علیزاده موسوی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اراکی دبیر کنگره و نماینده آیت‌الله مکارم شیرازی در این نشست با بیان این‌که ا«ین کنگره جهانی یک رویداد علمی و فکری بسیار مهم و بی‌سابقه‌ای است» گفت: تاکنون در جهان اسلام کنگره‌ای که بتواند علمای اسلام را جمع کند و موضع صریح علمای اسلام نسبت به جریان‌های تکفیری اعلام شود و همچنین اظهارنظرهای مستند مطرح شود و موضعی واحد را نسبت به این جریان اتخاذ کنند نداشته‌ایم. این نخستین بار است که چنین کنگره‌ای برگزار می‌شود.

وی، 3 عامل عمده را منشاء پیدایش جریان‌های تکفیری با هدف‌های گوناگون دانست و افزود: وظیفه همه مصلحان جهان اسلام است که مساله مقابله با این جریان را بر عهده بگیرند. عامل اول منشاء پیدایش جریان‌های افراطی جهان سلطه و استعمارگران است که با انگیزه مقابله با پیدایش امت واحده‌ی اسلامی - که انقلاب اسلامی پایه‌های نخستین آن را پی‌ریزی کرد و امام خمینی و رهبری و مصلحان جهان اسلام دغدغه‌ی تشکیل آن را دارند- به حمایت از جریان افراطی پرداختند. ایده امت واحد اسلامی با گسترش انقلاب و با ظهور بیداری اسلامی مقدمات آن شکل گرفت. همین باعث شد تا جهان استکبار در اندیشه‌ی جلوگیری از این امت واحده درآمد.

اراکی، عامل دوم را گسترش اسلام در جهان غرب دانست که امروزه به صورت فراگیر انجام شده و افزود: امروزه شاهد رشد پیوسته‌ی اسلام‌گرایی در آمریکا و اروپا هستیم. همین باعث شده تا برای جلوگیری از این رشد جهان استکبار دست به کار شود. همچنین حکومت‌های مرتجع برای حفظ قدرت و تداوم سلطه‌گری خود راهی جز تقویت گروه‌های افراطی ندارند. عامل سوم نیز رژیم صهیونیستی است که با گسترش انقلاب اسلامی و همجوار شدن ایده انقلاب با خط مقاومت و پیدایش جریان انقلاب در دل رژیم صهیونیستی احساس خطر کرد. سه عامل استکبار جهانی، صهیونیسم جهانی و جریان مرتجع منشاء پیدایش جریان‌های افراطی بوده‌اند.

وی با بیان اینکه «اصل جریان افراطی سابقه‌ای دیرینه در دنیای اسلام دارد» افزود: امروزه جریان‌های افراطی تمام جهان اسلام را مورد خطر قرار داده‌اند. اقتصاد مسلمین، امنیت مسلمین و غیره. امروزه در قلب جهان اسلام در سوریه، لبنان و کشورهای دیگر که می‌توانستند در رشد علمی، فرهنگی و سیاسی نقش بسیار موثری داشته باشند به وسیله‌ی این چالش جدید نتوانستند نقشی را که باید داشته باشند را ایفاء کنند. امیدواریم این کنگره بتواند این خطر را تبیین کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احادیث و روایات پیامبر (ص) مبنی بر مقابله با افراطی‌گری گفت: پیامبر (ص) موکدا جامعه اسلامی را از جریان افراطی‌گرایی بر حذر می‌داشت و در روایتی فرمودند: نبینم شما را که پس از من پشت کنید به منابع و ارزش‌های دینی و یکدیگر را تکذیب کنید و یکدیگر بکشید و با یکدیگر بجنگید. کنگره جهانی می‌خواهد این هشدار را تبیین کند.

وی ادامه داد: این کنگره علمی است و رنگ سیاسی ندارد. برگزار کنندگان آن دو تن از مراجع تقلید بزرگ تشیع، آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله سبحانی هستند و تعداد زیادی از علما و بزرگان جهان اسلام از اهل سنت و اهل تشیع در این کنگره حضور خواهند داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیزاده موسوی رئیس ستاد برگزاری کنگره نیز در بخش دیگری از نشست خبری با بی‌نظیر خواندن این رویداد در جهان اسلام و جهان تشیع گفت: فکر برگزاری این کنگره قریب به 3 سال است که در ذهن علمای قم جوانه زده است. علت آن هم این واقعیت است که اگر شما جهان اسلام را بنگرید خواهید دید که چه اوضاعی دارد. این شرایط دامن زده به این که وضعیت رادیکالی در جهان اسلام ایجاد شود.

علیزاده موسوی در ادامه با ارائه آماری از ستاد کنگره افزود: در این کنگره از 83 کشور جهان شرکت خواهند کرد. به دنبال این هستیم که اجماعی جهانی علیه تکفیر توسط علمای اسلام شکل دهیم. این همایش در قم برگزار خواهد شد. همچنین هزار چکیده مقاله به دفتر کنگره و 700 مقاله کامل اراه شده است. کنار این مقالات برخی فعالیت‌های تحقیقی آماده شده است. کتابی نیز درباره‌ی آراء متفکرین، متکلمین و مورخین علیه جریانات افراطی نیز آماده است.

وی در ادامه با بیان این‌که «35 عنوان کتاب محصول علمی این کنگره خواهد بود» افزود: یکشنبه و دوشنبه هفته آینده کنگره جهانی در قم برگزار خواهد شد، امیدواریم این کنگره بتواند نیازهای علمی جهان اسلام را در این حوزه برآورده کند. اگر شما خاستگاه‌های تکفیر را در جهان اسلام بنگرید عامل اصلی تکفیر عامل جهل است. این که آشنایی مفیدی از آموزه‌های جهان اسلام ندارد و افراد جاهل جذب این جریان‌ها شده‌اند.

علیزاده همچنین با اشاره به این‌که «ستاد برگزاری کنگره دارای 4 کمیسیون است» گفت: کمیسیون‌های فعال شامل تبار شناسی جریان‌های تکفیری، که به تاریخ شکل گیری این جریان‌ها می‌پردازد همچنین عقاید جریان‌های تکفیری که به نقد و بررسی باورهای آنها می‌پردازد بحث سیاست و جریان‌های تکفیری و کمیسیون چهارم که مهمترین آنها است شامل راه‌های مقابله و برون رفت از این شرایط است.

وی هچنین به ارائه آماری از مهمانان این کنگره پرداخت و افزود: بیش از 300 مهمان خارجی، 200 نفر از علمای داخل کشور و همچنین 100 نفر از علمای اهل سنت داخل کشور در این همایش شرکت خواهند کرد.

در ادامه این نشست آیت‌الله اراکی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، مبنی بر این که امروزه عربستان سعودی نقش مهمی را در بسیاری از کشورهای جهان اسلام ایفا می‌کند و به گونه‌ای عربستان نسبت به بسیاری از فعالیت‌های ایران حساس است آیا نقش این کشور در این کنگره جدی تلقی شده است یا خیر؟ پاسخ داد: اگرچه متاسفانه عربستان در گذشته نقش خوبی در جهان اسلام ایفا نکرده است جای این دارد که به علت وجود مرکزیت جهان اسلام این کشور بتواند محور وحدت جهان اسلام باشد. بسیار به سزا بود که عربستان در این راستا فعالیت کند.

وی ادامه داد: من چندی پیش به سفیرعربستان گفتم اگر واقعا عربستان بیاید و پرچم وحدت را برافرازد همه به دنبالش خواهیم بود. گاه می‌گویند که کارهای ایران به خاطر اهداف سیاسی است بسیار خوب شما این کار را کنید، و ما به دنبال شما خواهیم بود. پیام ما این است که ای حاکمان عربستان و ای حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس اگر می‌خواهید قدرت شما بیشتر شود اگر می‌خواهید تداوم حکومت شما بیشتر شود از طریق درست نتیجه خواهد داد. اگر عربستان دست در دست جمهوری اسلامی بگذارد و بگویند ما هم می‌خواهیم امت واحده را تشکیل دهیم آیا این بر قدرت عربستان می‌افزاید یا علیه خودش است. اگر در عراق امنیت به وجود آید در عربستان هم قطعا به وجود خواهد آمد. ابوبکر بغدادی در همین چند روز گذشته چه چیزی را مطرح کرده است مگر نه این است که همه کشورها را تهدید کرده پیام ما و پیام همین کنگره این است که شما ای آقای اردوغان، ای عربستان، ای مصر، همه دست به دست هم دهید که امنیت در منطقه ایجاد شود. این امت‌ها خیلی زود می‌توانند با یکدیگر متحد شود که به سود خودشان خواهد بود.

همچنین علیزاده موسوی رئیس ستاد برگزاری کنگره در پاسخ به همین سوال خبرنگار ایسنا گفت: چون ماهیت کنگره علمی است برخی از مهمان‌ها هم از عربستان دعوت شده‌اند مراجع هم همین را گفتند که بیایند و نظراتشان را بگویند و چون ماهیت کنگره سیاسی نیست آنها را هم دعوت کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N585951