امضای قرارداد نفتی ونزوئلا با روسیه/ واکنش اروپا به ربوده شدن نظامیان کلمبیایی

بین الملل آمریکای لاتین

امضای قرارداد نفتی میان ونزوئلا و روسیه و واکنش اتحادیه اروپا به ربوده شدن نظامیان کلمبیایی از جمله تحولات آمریکای لاتین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه از امضای قرارداد خرید 1.6 میلیون تن نفت و 9 میلیون تن مشتقات نفتی از شرکت ملی نفت ونزوئلا (پی‌ دی‌ وی‌ اس‌ ای) از سوی روسیه در نشست "ایگور سچین" مدیر عامل شرکت "روسنفت" و " رافائل رامیرز" وزیر امور خارجه ونزوئلا خبر داد.

خبر دیگر اینکه "کاترین ری" سخنگوی "فدریکا موگرینی" رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار آزادی هرچه سریعتر نظامیان ربوده شده کلمبیایی از سوی فارک بدون قید و شرط و همچنین ازسرگیری مذاکرات میان این گروه و دولت کلمبیا شد.

وی مذاکرات را بهترین فرصت برای رهایی کلمبیا از بند بیش از نیم قرن درگیری در کشور خواند و تاکید کرد ربودن نظامیان کلمبیایی به امنیت مذاکرات صلح کلمبیا آسیب می رساند.

فارک بزرگترین گروه شورشی کلمبیا است که از راه فروش و قاچاق مواد مخدر هزینه های مبارزات مسلحانه را تامین می کند. با وجود آنکه فارک از یک جنبش کاملا چریکی آغاز شد، در دهه ۱۹۸۰ میلادی این گروه به تجارت مواد مخدر روی آورد که منجر به جدایی رسمی از حزب کمونیست و تشکیل ساختار سیاسی به نام حزب کمونیست مخفی کلمبیایی شد.

آلفونسو کانو، که نام اصلی او "گایلرمو سانز" است از جمله دانشجویان مارکسیستی بود که به فارک ملحق شد. تعداد شورشیان 9 هزار نفر تخمین زده شده اند که توسط ارتش به نقاط دورافتاده عقب زده شده اند.