زاکانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم:

دانش آشتیانی از گردانندگان اصلی فتنه بود/ سپردن دانشگاه به عناصر افراطی خلاف مصالح کشور است

سیاست مجلس

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، گفت: دانش آشتیانی از عناصر اصلی فتنه و از بنیانگذاران حزب منحله مشارکت است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم به عنوان مخالف وی، گفت: شرایط کشور خطیر است و ما در دوران فتنه و بهانه جویی هایی به سر می بریم که نظام سلطه به بهانه های مختلف به ما تحمیل می کند. امروز دولت و نظام در مواجهه با فتنه های جهانی قرار دارند.

وی با بیان اینکه ما امروز مشکلات اقتصادی داریم، افزود: عده ای در این شرایط به دنبال التهاب آفرینی هستند. دولت برای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی نیاز به آرامش و اعتدال دارد.

زاکانی تصریح کرد: انتخاب مدیران دانشگاه از میان فعالان فتنه برخلاف مصالح است.  مجلس با انقلاب و شهدا پیوند دارد، مجلس مطیع رهبری و نوکر ملت است، مجلس خواستار ارزش های 9 دی است.

نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی شما 20 سال عضو خانواده مجلس بوده اید، چرا پیام منطقی مجلس در صیانت از حقوق ملت را نادیده می گیرید. از تابستان 92 تا پاییز 93 ، 4 نفر به عنوان وزیر علوم معرفی شده اند که همه آنها از جریان افراطی بوده و پیوستگی با این جریان داشته اند.

زاکانی ادامه داد: آیا اصرار رئیس جمهور برای سپردن وزارت علوم به یک جریان خاص تعجب آور نیست؟ آیا تقاضای مجلس نامعقول است؟ نمایندگان جوابی برای این سئوالها پیدا نمی کنند اما مشخص است دست هایی پشت پرده است.

وی تصریح کرد: مجلس در پاسخ  به روحانی که می گوید ما ادراک البورسیه می پرسد ما ادراک الفتنه، هر کس به مجلس معرفی شده است در فتنه مشارکت داشته است و امروز که آقای آشتیانی به مجلس معرفی شده از عوامل و گردانندگان فتنه است. این راست گویی دولت است؟

نماینده مردم تهران به سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه دانشگاه محل تولید علم است اشاره کرد و گفت: ما نمی توانیم گذشته روشن و آشکار دانش آشتیانی را نادیده بگیریم. مسئولیت های گذشته وی کاملا آشکار است.

وی گفت: در سال 67 امام (ره) فرمودند ضروری ترین تشکل بسیج است که برای جلوگیری از ایادی شرق و غرب تشکیل می شود اما آقای آشتیانی در دوره وزارت علوم اقای معین نگذاشت بسیج دانشجویی به دانشگاهها وارد شود.

زاکانی با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی علوم از موسسین حزب مشارکت است، ادامه داد: آقای آشتیانی بیانیه های مختلفی را امضا کرده است که اسنادش موجود است.

وی به گفته های علی مطهری در حمایت از وزیر پیشنهادی علوم مبنی بر اینکه مجلس نهم همانند مجلس ششم از نوع اصولگرایی  اش شده است، اشاره کرد و گفت: از آقای مطهری تعجب می کنم که مجلس نهم و ششم را با هم مقایسه می کنید. تحصن مجلس ششم برای جلوگیری از امر انتخابات تشکیل شد.

زاکانی به امضای 119 نفر از اساتید دانشگاهها در تاریخ 1382.11.7 به نفع تحصن کنندگان مجلس ششم اشاره کرد که امضای آشتیانی ذیل آن است و وی در آن روز در حمایت از متحصنین روزه سیاسی گرفت.

وی به بیانیه های حزب مشارکت مبنی بر حمایت از تحصن نمایندگان مجلس ششم و عدم شرکت در انتخابات مجلس هفتم و هشتم اشاره کرد و یادآور شد: نیش قلم آقای دانش آشتیانی مربوط به گذشته نیست و تا الان نیز ادامه دارد.

در ادامه زاکانی به خبری در پایگاه اطلاع رسانی دولت اشاره کرد و گفت: تعدادی از اساتید 2 روز قبل از استیضاح فرجی دانا بیانیه ای صادر کردند که یکی از آنها آقای آشتیانی است که امضاکنندگان در این بیانیه تاکید کردند مجلس به دنبال کارشکنی و مانع حرکت رشد علمی کشور شده است و به دنبال سهم خواهی است.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: ما از چه کسی سهم خواهی کرده ایم. اسامی کسانی که سهم خواهی کرده اند را آشکارا بیان کنید.

به گفته زاکانی از چند روز پیش همه وزرا بسیج شده اند و به نمایندگان وعده می دهند تا به آشتیانی رای بدهند، در حالی که این وعده ها برای نمایندگان پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم تهران تاکید کرد:  دانش آشتیانی حضور فعالی در فتنه داشته است.

به گزارش مهر، به درخواست زاکانی فیلم تحصن اساتید دانشگاه امیرکبیر در سال 88 از تلویزیون های مجلس پخش شد و در ادامه زاکانی گفت: این فیلم مربوط به تحصن اساتید دانشگاه امیرکبیر است در حالی که آقای دانش آشتیانی از اساتید این دانشگاه نیست و در این تحصن حضور دارد و یکی از گردانندگان این تحصن است.

وی به برخی از چهره های حاضر در این فیلم اشاره کرد و گفت: آقای صدیقی اکنون معاون دانشجویی و آقای غلامی مدیر کل بورس دانشگاهها شده است.

زاکانی ادامه داد: برای چه بورس مطرح شد برای اینکه ما را منفعل کنند. همه آنچه مطهری برای اعتراضات در مجلس قبل و الان بیان می کند، گوشه ای از اتفاقاتی است که در فتنه اتفاق افتاد. مسئله شفاف است.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی با شرایطی که ایجاد شده نه تنها تنور گرم نمی شود بلکه در جامعه آتشی افروخته می شود که تمام منافع ملی را برباد می دهد.

زاکانی همچنین به مدیریت دانش آشتیانی در مدارس مفید تهران اشاره کرد و گفت: 3 هزار مدرسه در تهران وجود دارد اما تنها مدیر مدرسه ای که در دوران فتنه بازداشت شد، مدیر مدرسه مفید بوده است و مدرسه مفید تنها مدرسه ای بود که در راهپیمایی 25 خرداد و شعارهای «نه غزه، نه لبنان» نقش موثری داشت.