نیروهای امنیتی هنگ کنگ بخشی از محل اعتراضات را بدون درگیری‌ با دانشجویان پاکسازی کردند

هنگ‌کنگ امروز (سه شنبه) پاکسازی بخشی از کمپ اعتراضات در مرکز این دولت- شهر را که به مدت دو ماه توسط معترضان حامی دموکراسی تصرف شده بود، آغاز کرده و بخش اعظم این محل اصلی اعتراضات را سالم و بدون عیب و نقص پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شاهدان گفتند، حدود 30 پلیس به برج 33 طبقه "سیتیک" در "آدمیرالتی" واقع در نزدیکی ساختمان‌های دولت رسیدند تا به دنبال درخواست مالکان این ساختمان، حکم دادگاه برای برچیدن موانع خیابانی را اجرا کنند.

مقامات هنگ کنگ کنار ایستاده و کارگرانی که به گفته پلیس از سوی مالکان این برج برای پاکسازی موانع استخدام شده بودند از کاتر برای از بین بردن موانع استفاده کردند.

جاشوآ وونگ، رئیس "اسکولاریسم"، یکی از گروه‌های دانشجویان که رهبری اعتراضات را به عهده داشتند، گفت: ما طبق اصول و قوانین صلح و عدم خشونت پیش خواهیم رفت. ما به دنبال درگیری با پلیس نیستیم. اگر آن‌ها مسیر خارج از این پارکینگ را پاکسازی کنند، ما آن را قبول می‌کنیم. اگر آن‌ها مناطق دیگر را پاکسازی کنند، بسیار ناامید کننده است.

برخی معترضان بالشت‌ها، پتوها ودیگر متعلقاتشان را از داخل چادرهایشان جمع کرده و به بخش دیگری از این منطقه اعتراضات نقل مکان کردند.

گری یئونگ 25 ساله، یکی از معترضان گفت: برنامه ما این است که کاری نکنیم و تنها نظاره کنیم. پاکسازی این منطقه از پیش توافق شده، قابل قبول است اما پاکسازی دیگر مناطق قابل قبول نیست. این یک اعتراض صلح آمیز است در نتیجه ما با ماموران درگیر نمی شویم.

منطقه نزدیک به برج" سیتیک" مقر "پاسیفیک سیتیک" با مسئولیت محدود با موانع فلزی احاطه شده و مانع از عبور کارمندان و شهروندان به منطقه تجاری مرکزی می‌شد.

چادرهای رنگی این منطقه را که محل استقرار تعدادی از گران قیمت‌ترین املاک جهان است، احاطه کرده‌اند.

کنترل هنگ کنگ، مستعمره سابق انگلیس در سال 1997 میلادی تحت فرمول "یک کشور دو سیستم" مجددا به چین محول شد که این فرمول به هنگ کنگ آزادی و خودمختاری بیشتری نسبت به چین با هدف حق رای عمومی دهد.

حکم مشابهی نیز برای پاکسازی کمپ معترضان در خیابانی در منطقه "مونگ کوک" صادر شده اما هنوز مشخص نیست که مقامات به موقع این حکم را اجرا می‌کنند.

انتهای پیام

کد N585428