سوریه به دنبال جزئیات بیشتری از طرح آتش‌بس سازمان ملل

دولت سوریه موافقت خود را با طرح آتش‌بس سازمان ملل برای فرو نشاندن آتش جنگ داخلی اعلام کرد، اما تاکید کرد که برای اتخاذ تصمیم نهایی به جزئیات بیشتری از این طرح نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات "علی حیدر"، وزیر آشتی ملی سوریه یک هفته پس از سفر استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل به دمشق و ارائه طرح آتش‌بس به بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه مطرح شد.

طبق پیشنهاد دی میستورا، درگیری‌ها در مناطق اصلی باید متوقف شود تا روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان سوری فراهم شود.

وزیر آشتی ملی سوریه گفت: دی میستورا با یک طرح اولیه نزد ما آمد و این پیشنهاد جامع و فراگیر نبود. او آمده بود تا از نیات دولت سوریه آگاه شود و با واکنش خوبی روبه‌رو شد و دی میستورا تایید کرد که سوریه به دنبال همکاری جدی است.

به گفته علی حیدر، فرستاده سازمان ملل باید جزئیات طرح آتش‌بس پیشنهادی را ارائه کند و از نظر دولت دمشق اصلی‌ترین مساله توقف درگیری‌ها و پس از آن آغاز روند سازش محلی است.

وی افزود: توقف درگیری‌ها باید مقدمه‌ای برای پاکسازی این نواحی از گروه‌ای تروریست و تسلیحات باشد و خروج این افراد باید مناطق مذکور را به منطقه حائل تبدیل کند، به گونه‌ای که دولت بتواند کمک‌های بشردوستانه و خدمات به این مناطق را ارائه کند.

علی حیدر همچنین گفت که نماینده سازمان ملل باید اطمینان حاصل کند که گروه‌های مسلح و حامیان آنها موافق آغاز روند صلح باشند.

انتهای پیام

کد N585170