عضو مجمع نیروهای خط امام (ره)‌:

از ظرفیت‌ نخبگان برای حمایت از مذاکره کنندگان استفاده شود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مجمع نيروهاي خط امام

یک عضو مجمع نیروهای خط امام (ره)‌ گفت: باید از ظرفیت نخبگان، هنرمندان و رسانه‌ها برای حمایت افکار عمومی از تیم مذاکره کننده استفاده کنیم ، نباید فراموش شود که این مذاکرات بازی برد- برد است.

حمید قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با دور آخر مذاکرات هسته‌ای ایران، اظهار کرد: نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود این است که مذاکرات پیش رو بر اساس مصلحت ملی انجام می‌شود و زیر نظر عالی‌ترین مقامات نظام پیش می‌رود که اگر قبول کنیم چنین است نیاز داریم تا با وحدت نظر افکار عمومی، احزاب و جناح‌های سیاسی با مساله مذاکرات مواجه شویم.

وی در ادامه گفت: نوع مواجهه ما با مذاکرات هسته‌ای تجلی وحدت ملی ما است. در این صورت است که مذاکره کننده ایرانی اعتمادبه نفس می‌گیرد و طرف مقابلش متوجه می‌شود که او دست پر و با عقبه وحدت ملی به نمایندگی از افکار عمومی کشورش برای مذاکره آمده است. در این صورت آنها نتیجه می‌گیرند که با یک ملت در مذاکره طرف هستند و نه یک گروه کوچک.

این فعالی سیاسی خطاب به کسانی که سعی در تضعیف روحیه مذاکره کنندگان دارند، گفت: کسانی که سعی در تضعیف روحیه تیم مذاکره‌کننده ایرانی دارند، نه انگیزه‌ای برای تقویت روحیه و وحدت ملی دارند و نه از مصالح عمومی باخبرند و نه حتی جزو سیاسیون اخلاق مدار هستند.

وی در ادامه یادآور شد: من فکر می‌کنم که در این فاصله میان ضرورت مذاکره و نظر کسانی که مخالف هستند، می‌توان از ظرفیت نخبگان استفاده کرد. متأسفانه ما از دیپلماسی عمومی به خوبی بهره نمی‌بریم. در دوران آقای خاتمی استفاده می‌شد، اما از دوران آقای احمدی نژاد کنار گذاشته شد و تا به امروز هم به آن توجه نمی‌شود. ظرفیت عمومی یعنی استفاده از دیدگاه و بیان نظرات هنرمندان، نخبگان، دانشمندان، روزنامه‌نگاران و... .

قزوینی افزود: زمانی که این عزیزان وارد موضوعی می‌شوند و از آن حمایت می‌کنند و از طرفی هم احزاب و نهادهای مدنی به صورت فعالانه حمایت خود را اعلام می‌کنند، واقعه برای مردم باورپذیر و قابل قبول می‌شود و در اینصورت حمایت مردمی هم به صورت کامل شامل حال تیم مذاکره کننده خواهد شد.

وی با بیان این‌که برنده مطلق در مذاکرات دوطرفه وجود ندارد، گفت: از اول هم صحبت بر این بود که این مذاکرات نتیجه‌ای برد- برد خواهد داشت. نباید با خط‌کش و نگاه صفر و صدی به این مسأله طوری نگاه کنیم که یا می‌بریم و یا می‌بازیم. همین که طرف‌های مقابلمان در سطوح بالا پذیرفته‌اند که به مذاکره بنشینند یک نوع پیروزی است.

این عضو مجمع نیروهای خط امام (ره) یادآور شد: مذاکره کنندگان نشان دادند که ایران از جنگ و خشونت به دور است. ادبیات مذاکره کنندگان ایرانی و دیگر طرف‌های مذاکره مشترک است. این‌که طرف مقابل تلاش می‌کند همکاری و تعامل با ما داشته باشد و همه مواردی که ذکر کردم نشان از پیروزی ما در این مذاکرات است.

وی در پایان گفت: مسیر مذاکرات، مسیر روشنی است و تا به حال نیز نشان داده که حرکت‌های رو به جلویی داشته است. اگر هم در این دور به نتیجه نرسیدیم به معنای بازگشت به عقب نیست، بلکه در فرصت زمان‌های آتی باز هم در مورد مشکلات مذاکره خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N585017