رییس‌جمهوری رومانی به دنبال تقویت روابط با ناتو و اتحادیه اروپا

رییس‌جمهوری منتخب رومانی با اشاره به سیاست‌های خارجی کشورش، گفت که خواهان تقویت روابط با ناتو و اتحادیه اروپاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری آینده رومانی اولویت‌هایش را به ویژه در زمینه سیاست خارجی بیان کرد. او با تاکید بر مبارزه جدی با فساد مالی و اداری، گفت: معتقدم که این پیروزی به معنای تحکیم مشارکت رومانی با شرکای سنتی‌اش، یعنی آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپاست و مطمئنا باعث برقراری امنیت بیشتر در منطقه می‌شود.

ویکتور پونتا، نخست‌وزیر رومانی اعلام کرده است که اگرچه تصمیم مردم را می پذیرد اما قصد ندارد از مقام نخست‌وزیری استعفا کند و این بدان معنی است که احتمالا رییس‌جمهوری جدید با پارلمانی مواجه خواهد شد که اکثریت آن، مخالف سیاست‌هایش هستند.

نخست‌وزیر رومانی پس از اعلام نتایج شمارش آرا گفت: از همه رومانیایی‌هایی که رای داده اند، سپاسگزارم. حق همیشه با مردم است. به یوهانیس برای این پیروزی تبریک می گویم. من و همکارانم تا زمانی که در سمت‌های دولتی‌مان هستیم به وظایفمان در مقابل کشور عمل خواهیم کرد.

سخنان نخست‌وزیر رومانی در حالی ایراد شد که هزاران نفر در پایتخت و دیگر شهرهای رومانی طی دو روز اخیر با برگزاری تظاهرات، خواهان استعفای او شده اند.

در عین حال، جشن طرفداران کلاوس یوهانیس، رییس‌جمهوری منتخبی که به زودی اداره امور رومانی را در دست خواهد گرفت، در بخارست، پایتخت این کشور ادامه دارد.

به رغم همه نظرسنجی‌ها که حاکی از پیروزی ویکتور پونتا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود، دور دوم این انتخابات با پیروزی کلاوس یوهانیس، رهبر حزب آزاد ملی خاتمه یافت. به این ترتیب، کلاوس یوهانیس ۵۵ ساله که دارای اصالت آلمانی است، به عنوان چهارمین رییس جمهوری رومانی برگزیده شد.

رییس جمهوری پیروز رومانی با اعلام این که می‌خواهد به جنگ فساد و فقر برود، تأکید کرد: ما به سیاستی با سر و صدای کمتر و اقدامات بیشتر برای حل مشکلات فعلی نیاز داریم. نوعی سیاست با نمایش کمتر و راهکارهای بیشتر که برای رومانی و رومانیایی ها کارساز باشد.

انتهای پیام

کد N584997