حقوق هسته ای ایران باید تأمین شود

اسحاق جهانگیری , حقوق هسته ای ایران, منگ جیان جو

معاون اول رئیس جمهور در دیدار با رئیس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گفت: ایران رابطه با چین را سازنده می‌داند و در پی گسترش مناسبات در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در دیدار «منگ جیان جو» رئیس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، با تأکید بر اینکه گسترش تجارت با چین از اهمیت فراوانی برای ایران برخوردار است، اظهار داشت: مسئولان ایران نگاه بلندمدتی به بازار انرژی چین دارند و تهران ضمن استقبال از حضور شرکتهای چینی برای سرمایه‌گذاری در طرحهای نفت و گاز ایران، علاقه‌مند است روابط تجاری خود را با پکن توسعه دهد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اعلام استقبال ایران از ایده رئیس جمهور چین با عنوان کمربند اقتصادی جاده ابریشم، زمینی و دریایی تصریح کرد: ایران در این زمینه برای همکاری با طرف چینی به طور کامل آمادگی دارد.

وی همچنین از بندر آزاد چابهار به عنوان بندری مهم یاد و بر لزوم همکاری دو کشور برای سرمایه‌گذاری مشترک در این بندر تأکید کرد.

جهانگیری با قدردانی از مواضع مثبت چین در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5، بر ضرورت ایفای نقش فعال‌تر این کشور برای حل مسئله و دستیابی به توافق نهایی تأکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور به مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه خاورمیانه امروز گرفتار افراطی‌گری شده است افزود: امروز خشونت در بدترین شکل آن در عراق و سوریه جاری است و ایران آمادگی دارد در کنار چین برای حل مسائل منطقه همکاری کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به دیدار رؤسای جمهور دو کشور و مذاکرات انجام شده درخصوص توسعه روابط همه‌جانبه، بر لزوم پیگیری وزارتخانه‌های دو کشور برای نهایی‌ شدن تفاهم‌نامه‌های همکاری میان تهران و پکن تأکید کرد.

رئیس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز در این دیدار با بیان اینکه چین همواره درخصوص حقوق هسته‌ای ایران در سطح بین الملل مواضع مثبتی اتخاذ کرده است، گفت: پکن به این موضوع پایبند است که باید حقوق ملت ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تأمین شود.

منگ جیان جو با اشاره به نگاه مثبت چین به توسعه روابط میان دو کشور، به حجم مبادلات ایران و چین در یک سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: حجم مبادلات تجاری رو به افزایش بوده و همکاری‌های تهران ـ پکن در حال طی کردن روندی رو به رشد است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور چین اهمیت فراوانی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران قائل است گفت: چین از مشارکت فعال طرف ایرانی برای همکاری در زمینه کمربند اقتصادی جاده ابریشم استقبال می‌کند.

رئیس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، همچنین روابط دو کشور را تاریخی و دیرینه دانست و افزود: تهران و پکن در مسائل مختلف و به‌خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از دیدگاه‌های نزدیکی برخوردارند.

وی خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، ‌اقتصادی و فرهنگی شد و گفت: اراده سیاسی در چین این است که روابط راهبردی خود را با جمهوری اسلامی ایران توسعه دهد.
کد N584634