وزیر کشور در دیدار با عضو حزب کمونیست چین:

ضرورت تعمیق همکاری های امنیتی میان دو کشور ایران و چین/نفوذ ایران در منطقه آمریکا را مجبور به مذاکره کرد

سیاست دولت

وزیر کشور در دیدار با منگ جیان جو عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حجم مناسبات میان دو کشور خواستار تعمیق همکاری های امنیتی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با منگ جیان چو عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با اشاره به حجم مناسبات میان دو کشور خواستار تعمیق همکاری های امنیتی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین شد.

بر اساس این گزارش رحمانی فضلی در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی میان دو کشور ایران و چین گفت : دو کشور دارای ظرفیت های بسیار بالایی برای توسعه روابط در زمینه های امنیتی ، سیاسی و بخصوص مبارزه با تروریسم در سطح منطقه و جهان می باشد .

وزیر کشور با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران بر گسترش مناسبات و روابط دو جانبه با کشور جمهوری خلق چین می باشد گفت : در این خصوص می توانیم در حوزه های امنیتی همکاری های مشترکی را در جهت مبارزه با افراطی گری ، تروریسم ، مواد مخدر ، جرایم سازمان یافته ، قاچاق انسان و شرارت داشته باشیم .

رئیس شورای امنیت کشور با اشاره به اینکه برخی از این جرایم در منطقه توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونستی و حمایت های مالی برخی کشور ها انجام گرفته است گفت : دو کشور ایران و چین می توانند با توجه به تجارب خود ، همکاری های سازنده و پایداری در راستای افزایش امنیت منطقه ای و جهانی داشته باشند .

رحمانی فضلی علت ناپایداری های امنیتی در برخی کشورهای منطقه را دخالت قدرت های زورگو دانست و ادامه داد : جمهوری اسلامی ایران ضمن حفظ امنیت خود در کشور ، این مهم را وظیفه ذاتی خود می داند که به کشورهایی که در معرض خطر تروریسم قرار دارند کمک نماید .

وزیر کشور در بخش دیگری از اظهارات خود بر حقوق قانونی جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های هسته ای و چارجوب معاهدات بین معاهدات بین المللی تأکید کرد و گفت : قطعا زیاده خواهی ها در عزم ملی ایران اسلامی و در حفظ منافع ملی تأثیر گذار نخواهد بود .

رئیس شورای امنیت کشور نفوذ گسترده معنوی جمهوری اسلامی ایران در کشورها و ملت منطقه را از نقاط قوتی دانست که موجب شد آمریکا برای مخدوش کردن حوزه نفوذ ایران تحریم های ظالمانه ای را متوجه کشورمان کند .

وی ادامه داد :مردم و دولت ایران هموار ثابت نموده اند که قدرت مقاومت و روح استقامت را در برابر زورگویی ها و یاوه گویی های دشمنان را دارند .
رحمانی فضلی تصریح کرد : همین میزان نفوذ قدرت ایران در منطقه موجب شده است که آمریکا مجبور به انجام مذاکره با ایران شود .

در ادامه ، منگ جیان چو ‌‌عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی جمهوری خلق چین با اشاره به وجود زمینه های مشترک و فراوان سیاسی و امنیتی میان دو کشور خواستار افزایش این همکاری ها ، بخصوص در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته شد .

وی گفت : گستردگی حجم مناسبات تجاری ایجاب می نماید که زمینه های همکاری وهماهنگی های بیشتری میان دو کشور ایجاد شود .
‌عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی جمهوری خلق چین با اشاره حضور گروههای تروریستی در منطقه گفت : این گروه ها برای ثبات و صلح جهانی ، یک نوع تهدید به شمار آمده و باید قاطعانه با آن مبارزه نمود .

وی حق بهره مندی از تکنولوژی و فعالیت های هسته ای را به عنوان یک اصل برای همگان برشمرد و گفت : به همین دلیل چین در جریان مذاکرات 1+5 از ایران حمایت می کند .

‌عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی جمهوری خلق چین گفت : آمریکا ایران را یکی از اصلی ترین موانع برای حضور وگسترش نفوذ سلطه خود در جهان ومنطقه می داند و بااعمال برخی تحریم ها درصدد است که در جهت تضعیف قدرت ملت ایران اقدام نماید .

اولین جلسه کمیسیون مشترک امنیتی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در راستای انعقاد قرارداد همکاری های مشترک در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته در سال 92 با حضور ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در محل وزارت کشور منعقد گردید .

گفتنی است در پایان این نشست ، اسناد صورتجلسه اولین کمیسیون مشترک میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به امضاء طرفین رسید .