داوود اوغلو: سیاست واشنگتن در قبال سوریه تغییر کرده است

سوريه,تركيه,آمريكا

نخست‌وزیر ترکیه تاکید دارد «نشانه‌های بارزی» دیده است که نشان می‌دهد باراک اوباما سیاست واشنگتن را در قبال سوریه تغییر داده است.

نخست‌وزیر ترکیه تاکید دارد «نشانه‌های بارزی» دیده است که نشان می‌دهد باراک اوباما سیاست واشنگتن را در قبال سوریه تغییر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفت: امروز پارامترهای مشترک بیشتری میان آمریکا و ایالات متحده برای ادغام استراتژی عراق و سوریه وجود دارد. این همان چیزی است که ما از اول بر روی آن تاکید داشتیم؛ استراتژی منسجم لازم است و پس از آن ما باید مسوولیت بپذیریم.

این اظهارات داوود اوغلو در پی دیدار طولانی وی با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نهمین نشست جی 20 در بریسبن استرالیا مطرح شد.

داوود اوغلو گفت که صحبتهایش با اوباما بر سوریه و عراق متمرکز بود و وی از اوباما همچنین درخصوص توجه به مسلمانان میانمار تشکر کرده است.

نخست‌وزیر ترکیه در رابطه با حمایت از ارتش آزاد سوریه گفت: ترکیه به عنوان همسایه نزدیک سوریه از نزدیک پیگیر حوادث داخلی سوریه بود و تلاش داشت تا امنیت را در مرزهایش حفظ کند. طی سه سال گذشته نیز ما به دنبال همین بودیم. زمانی که ما با بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) دیدار می‌کردیم کاملا مصمم بودیم و هر خطری را پذیرفتیم تا مشکل حل شود. ما تلاش داشتیم تا اسد را متقاعد کنیم چراکه می‌دانستیم طوفانی در راه است. ما به منظور تسهیل روند گذار از اسد، از ارتش آزاد سوریه و گروه‌های میانه‌رو حمایت کردیم و در آن زمان هنوز داعش ظهور نکرده بود. در آن زمان ما نظراتمان را با آمریکا و اروپایی‌ها در میان گذاشتیم و ایجاد منطقه حائل را خواستار شدیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها تمایلی به مداخله در سوریه نداشتند تا اینکه خطر جنگ در عراق را حس کردند. از سوی دیگر هم‌مرزی کوبانی با ترکیه موجب شده است که غربی‌ها تصویر بزرگتر جنگ در سوریه را نبینند و تنها روی کوبانی متمرکز شوند. آیا می‌دانید اگر حلب سقوط کند چه تعداد آواره راهی مرز ترکیه می‌شوند؟ در شرایطی که منطقه حائل وجود ندارد، حجم آوارگانی که راهی ترکیه می‌شوند، غیرقابل تصور خواهد بود.

وی افزود: ما معتقدیم که چنانچه یک استراتژی منسجم وجود نداشته باشد، در صورت عقب‌نشینی داعش از عراق، تهدید بزرگتری سوریه را تهدید می‌کند. داعش به آسانی نابود نمی‌شود و در همین حال اسد در حال تکه تکه کردن حلب است.

انتهای پیام

کد N583869