استعفای وزیر کشور پرتغال پس از بازداشت برخی مقامات این کشور

وزیر کشور پرتغال سه روز پس از بازداشت برخی مقامات این کشور به علت دست داشتن در فسادهای مرتبط با صدور"ویزای طلایی" برای سرمایه‌گذاران خارجی ثروتمند، از سمت خود کناره گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تعدادی از مقامات عالی دولتی پرتغال از جمله رئیس سرویس مرزی این کشور پس از حمله نیروهای پلیس به ساختمان‌های دولتی شامل وزارتخانه‌های کشور و محیط زیست و دفاتر مرتبط با وزارت دادگستری بازداشت شدند.

میگوئل ماکرو 55 ساله که از سال 2011 وزیر کشور پرتغال است با اشاره به این موضوع که به صورت شخصی در این فساد نقش نداشته است، گفت، قدرت سیاسی‌اش با وقوع این رسوایی تضعیف شده است.

او در اظهارات خود در تلویزیون اعلام استعفا و اظهار کرد، برای دفاع از دولت و حکومت کشور و اعتبار سازمان‌های آن کناره گیری کرده است.

پلیس در حمله اخیر خود به ادارات دولتی 11 نفر را به اتهامات فساد، پولشویی و تاثیرگذاری در رویه صدور ویزا بازداشت کرد. در بین این بازداشتی‌ها رئیس آژانس پلیس مرزی، دبیرکل وزارت دادگستری و رئیس انستیتوی دفتر ثبات اسند رسمی دیده می‌شوند.

دولت پرتغال از سال 2012 و همزمان با دست و پنجه نرم کردن با بحران بدهی‌ها در این کشور طرح "ویزای طلایی" را اجرا کرد.

براساس این طرح سرمایه‌گذاران خارجی که املاکی با ارزش 500 هزار یورو و بیش از آن را در پرتغال خریداری کرده و دست کم برای پنج سال مالک آن باقی بمانند از حقوق شهروندی در پرتغال و سفر بدون ویزا به منطقه شینگن اتحادیه اروپا بهره‌مند می‌شوند.

از زمان آغاز، این طرح زمینه فراهم شدن یک میلیارد یورو را ایجاد کرده و در مجموع 1649 ویزای طلایی و اکثرا برای چینی‌ها صادر شده است.

از دیگر گزینه‌هایی که برای دریافت حقوق شهروندی پرتغال ارائه شده انتقال دست کم یک میلیون یورو به این کشور یا ایجاد دست کم 10 شغل جدید نیز آورده شده است.

انتهای پیام

کد N583812