در همایش اقتصاد مقاومتی بررسی می‌شود؛

راهکارهای اجرای الگوی کشاورزی موفق در پایلوت خراسان/ تلاش برای افزایش 50 درصدی محصولات کشاورزی

سیاست مجلس

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شواری اسلامی با اشاره به برگزاری همایش دو روزه اقتصاد مقاومتی در مشهد مقدس گفت: در این همایش منطقه کاشمر به عنوان پایلوت اجرایی الگوهای موفق کشاورزی معرفی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در حاشیه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی محمد اسماعیل‌نیا، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی گزارشی از همایش دو روزه تحقق اقتصاد مقاومتی و راهکارهای آن ارائه داد.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این همایش دو روزه در مشهد مقدس و کاشمر برگزار خواهد شد، گفت: متاسفانه جلسات و همایش‌ها بعضا اسیر شعارها و تئوری‌هایی که در پس آنها عملکرد خاصی وجود ندارد، هستند. اما ما در همایش اقتصاد مقاومتی به دنبال راهکارهای عملی تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم.

وی با اشاره به مشکلات دولت در تامین بودجه افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با توجه به مشکلات اقتصادی دولت، مقرر شد اقتصاد مقاومتی و الگوهای کشاورزی در الگوی کوچک در شهرستان‌های ترشیز و کاشمر اجرا شود.

اسماعیل‌نیا اظهار داشت: این همایش 2 روزه با حضور مقامات کشوری برگزار می‌شود که روز اول همایش در مشهد و روز دوم در کاشمر برگزار خواهد شد.

نماینده مردم کاشمر گفت: حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، تاج‌گردون، نادران و جلالی از سوی مجلس شورای اسلامی در این همایش شرکت کرده و نهاوندیان، نوبخت، ستاری، کمیجانی و خزائی از مقامات دولتی هستند که در این همایش حضور خواهند یافت.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: دبیرخانه این همایش دائمی است و تلاش داریم اقتصاد مقاومتی را در پایلوت خراسان رضوی و کاشمر عملیاتی کنیم. امضای سند همکاری با دستگاه ها از ویژگی‌های مهم این همایش است.

وی با اشاره به تلاش 2 ساله کارگروه‌های کشاورزی برای بررسی این پایلوت گفت: مدل های عملیاتی برای افزایش راندمان تولید و همچنین تولید محصولات ارگانیک تدوین شده که در این پایلوت عملیاتی خواهد شد.

اسماعیل‌نیا اضافه کرد: مدل های عملیاتی برای مدیریت آب کشاورزی و افزایش 30 درصدی راندمان آب نیز تهیه شده است.

نماینده مردم کاشمر با بیان اینکه افزایش سرطان‌ها به دلیل استفاده از سبزیجات، نیترات و کود شیمیایی است، خاطر نشان کرد: در پایلوت کاشمر تلاش داریم تا کود شیمیایی و سموم را از خاک حذف کنیم تا حشرات مفید به خاک بازگردند و 40 تا 50 درصد حجم تولیدات کشاورزی افزایش یابد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی ادامه داد: اشتغال، کاهش واردات، پایداری تولید و افزایش صادرات از اهدافی است که در این پایلوت پیگیری می‌کنیم.