افزایش حمایت‌های مردمی از سیسی/ادامه اعتراضات دانشجویی/آماده باش امنیتی در مصر

اعتراض,مصر,دانشجويان

دانشجویان مصری در اعتراض به تصمیم مدیریت دانشگاه‌ها مبنی بر اخراج برخی از همکلاسی‌هایشان، تظاهرات کرده و زنجیره‌های انسانی تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دانشجویان در دانشگاه بنی سویف در جنوب قاهره راهپیمایی را در محوطه‌های این دانشگاه برگزار کرده و اخراج نهایی 20 دانشجو را محکوم کردند.

آن‌ها شعارهایی در محکوم کردن این تصمیم مدیریت دانشگاه سر داده و با در دست گرفتن پلاکاردهایی، خواهان بازگشت دانشجویان اخراجی و آزادی دانشجویان بازداشت شده و برکناری رئیس این دانشگاه شدند.

جنبش "دختران دانشجوی ضد کودتا" نیز در دانشکده پژوهش‌های اسلامی در دانشگاه المنصوره زنجیره‌های انسانی تشکیل دادند و لوگوی میدان رابعة العدویه را در دست گرفتند.

آن‌ها همچنین با در دست گرفتن پلاکاردهایی بر ادامه اعتراضات خود تاکید کرده و خواهان آزادی دختران دانشجوی بازداشت شده و عدم مداخله نیروهای امنیتی در امور دانشگاه‌ها شدند.

"دانشجویان ضد کودتا" در دانشگاه السادات در استان المنوفیة راهپیمایی در مقابل دانشکده پژوهش‌های اسلامی در اعتراض به حکومت نظامی و سرکوب‌گری‌های امنیتی برگزار کرده و شعارهایی در محکوم کردن نظام کنونی مصر و سرکوب کردن آزادی‌ها سر داده و عکس‌هایی از کسانی که در جریان سرکوب‌گری‌ها کشته شدند، در دست گرفتند.

"دانشجویان ضد کودتا" در دانشگاه اسکندریة نیز فعالیت‌هایی برای محکوم کردن نظام کنونی مصر و در اعلام همبستگی با "انتفاضه زندان‌های" این کشور برپا کردند.

در همین حال شبکه رصد نیز گزارش داد که نیروهای امنیتی به بخش دختران در دانشگاه الازهر یورش بردند و دخترانی را که در راهپیمایی‌ها مشارکت کرده بودند، بازداشت کردند.

این شبکه همچنین اعلام کرد: نیروهای امنیتی 10 تن از دانشجویان دانشگاه زقازیق را پس از پایان اعتراضات و جنبش "دانشجویان ضد کودتا" بازداشت کرده و پس از اینکه آن‌ها را کتک زدند این دانشجویان را به مکانی نامعلوم بردند.

در همین حال و پس از اینکه ائتلاف حمایت از مشروعیت که حامی اخوان المسلمین است، خواهان برگزاری تظاهرات از فردا (سه‌شنبه) به مناسبت رخدادهای "خیابان محمد محمود" شد وزارت کشور مصر برای برقراری امنیت در هنگام این اعتراضات آماده باش امنیتی اعلام کرد.

در رخدادهای خیابان‌ محمد محمود ده‌ها تن کشته شده و صدها تن دیگر نیز زخمی شدند.

وزارت کشور مصر همچنین مرخصی افسران به ویژه در استان‌هایی که قرار است تظاهرات بر پا شود لغو کرد.

در همین راستا وزارت کشور نیروهای امنیتی بیشتری را به تعدادی از مناطق مهم اعزام کرده تا اوضاع را تحت کنترل خود داشته باشند و با هرگونه اقدام خرابکارانه‌ مقابله کنند.

در همین حال احمد الطیب، شیخ الازهر در نشستی از فراخوان‌هایی برای بالا بردن قرآن‌ها در جریان تظاهرات انتقاد کرد و این اقدام را "نیرنگ جدید" تندروها توصیف کرد.

وی تصریح کرد: آن‌ها نه پیرو دین و نه قرآن هستند و این فراخوان‌ها برای برهم زدن ثبات کشور است.

از سوی دیگر، مرکز نظرسنجی "بصیرة" در مصر در نظرسنجی که انجام داد، اعلام کرد: پس از گذشت پنج ماه از ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر تعداد افرادی که از عملکرد او راضی هستند به 88 درصد افزایش یافته است.

پیشتر نیز و با گذشت 100 روز نخست از ریاست جمهوری سیسی، 82 درصد از عملکرد وی راضی بودند.

انتهای پیام

کد N583429