فراخوان بان کی مون برای مبارزه علیه افراطی‌گری با تفاهم و احترام متقابل

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بردباری ۱۶ نوامبر ۲۰۱۴ برابر با ۲۵ آبان ماه جاری همه مردم و دولت‌ها را برای مبارزه فعالانه علیه ترس، تنفر و افراطی‌گری از راه گفتگو، تفاهم و احترام متقابل فرا خواند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد- تهران، متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

ما در عصر ظهور افراطی‌گری خشونت‌بار، افراطی‌گرایی و درگیری‌های گسترده زندگی می‌کنیم که به وسیله بی اعتنایی بنیادی به زندگی بشر نمود پیدا کرده‌اند. امروز به دلیل جنگ، تعداد افراد آواره بیش از هر زمان دیگر از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون بیشتر است. زندگی بی گناهان به دلیل درگیری‌های بی معنی در جهان از بین می‌رود. جوان‌ترین قربانیان از کودکی خود محروم و به عنوان سربازمورد سوء استفاده قرار گرفته یا حتی به دلیل خواسته‌شان برای آموزش روبوده می‌شوند.

جوامع دموکراتیک و صلح آمیز از تعصب و خشونت در امان نیستند. تبعیض و خشونت فزاینده نسبت به مردمی اعمال می‌گردد که از مرزها برای جستجوی پناهندگی یا یافتن فرصت‌هایی عبور می‌کنند که از آن‌ها در کشور خود محروم بوده‌اند. جنایات تنفرآمیز و سایر گونه‌های نابردباری به بسیاری از جوامع آسیب می‌زنند که غالبا به وسیله رهبران بی‌مسئولیتی تحریک می‌شوند که خواستار منفعت سیاسی هستند.

اینجانب قویا رهبران جهان را ترغیب می‌نمایم از مردم در برابر اذیت و تعقیب حمایت کرده و بردباری را برای همه تشویق کنند، بدون در نظر گرفتن ملیت، دین، زبان، نژاد و جنسیت یا سایر تضادهایی که بشریت مشترک ما را مبهم می‌سازند.

روز جهانی بردباری فرصتی است برای تجدید عهدمان برای تلاش به سوی به رسمیت شناختن و حمایت ازحقوق بشر جهانی و آزادی‌های اساسی که برای صلح پایدار حیاتی هستند.

سازمان ملل متحد به تقویت بردباری از راه پرورش درک متقابل میان فرهنگ‌ها و مردم متعهد است. این ضرورت در مرکز ثقل منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر نهفته است. ارتقای بردباری هدف اصلی «دهه بین‌المللی آشتی فرهنگ‌ها» است که در ۲۰۲۲ گرامی داشته خواهد شد. «اتحاد فرهنگ‌های ملل متحد» راه را برای درک بیشتر میان فرهنگ‌ها هموار می‌نماید.

در این روز جهانی بردباری اینجانب همه مردم و دولت‌ها را برای مبارزه فعالانه علیه ترس، تنفر و افراطی‌گری از راه گفتگو، تفاهم و احترام متقابل فرا می‌خوانم. اجازه دهید علیه نیروهای تفرقه‌انگیز به پیش رفته و برای آینده مشترک متحد شویم.

 

45503

کد N582940